CIA: “Çin istihbarat teşkilatı Huawei’ye fon sağlıyor”

ABD'nin, Huawei'nin Çin devletinin çeşitli kurumlarından fon aldığını kanıtlayan belgeleri müttefikleri ile paylaştığı iddia ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

The Times’ın haberine göre ABD Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA), bu yıl içinde Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık’a gönderdiği bir raporda, Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin Çin Komünist Partisi’nin Merkezi Ulusal Güvenlik Komisyonundan, Çin Halk Kurtuluş Ordusundan ve Çin devlet istihbarat ağına bağlı üçüncü bir kurumdan ödeme aldığını belirtti.

Haberde Birleşik Krallık’tan adı açıklanmayan bir kaynağın ifadelerine yer verildi. Bu kaynağa göre raporun detayları Birleşik Krallık’ta sadece en üst düzey yetkililere açıklandı. CIA bilgilerin güçlü olduğunu ama yüzde yüz kesinlik içermediğini belirtti. Huawei ise geçmişte defalarca Çin devleti ile ilişkisi olduğu iddialarını yalanlamış, devletten gelen veri taleplerinin reddedildiği belirtmiş ve temelsiz iddialara yanıt vermeyeceğini söylemişti.

ABD istihbarat topluluğu ise Huawei ve bir diğer Çinli şirket ZTE’nin üzerinde Çin devletinin çok fazla etkisi olduğunu söyleyerek bu şirketlerin faaliyetlerini kısıtlamak için çabalamıştı. Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’nin eski bir Halk Kurtuluş Ordusu üyesi olması da ABD’nin iddialarını kuvvetlendiriyordu. ABD bu şirketlerin telekomünikasyon altyapısını ABD’den veri sızdırmak için kullanabileceğini iddia ediyordu. Küresel 5G teknolojisi ağları kurulmaya başlayınca ABD’nin endişeleri daha da arttı. Zira Huawei özellikle Avrupa’da kurulan altyapıda çok büyük rol oynuyor.

ABD’nin Çinli şirketleri durdurma çabası

Son yıllarda ABD’li uzmanlar şirketin ürünlerine yönelik endişelerini dile getirmiş, Savunma Bakanlığı ise hem Huawei’nin hem de ZTE’nin ürünlerinin askeri üslerde kullanılmasını yasaklamıştı. Telekomünikasyon şirketlerinin Huawei ekipmanlarını kullanmasını engellemeye yönelik çalışmalar da yapılmıştı. Son aylarda ABD Avrupa’lı müttefiklerini, ağlarını güncellemek için Huawei cihazlarını kullanmamaları konusunda ikna etmeye çalışıyordu.

Ancak ABD hükumetinin iddiaları daima muğlak kalıyor bu da Huawei ve diğer şirketlerin, bu iddiaların tamamen siyasi amaçlı olduğu ifadelerini güçlendiriyordu. En son rapor, ABD’nin endişelerinin sebeplerine göz atmamıza imkan veriyor. ABD’nin Huawei’nin Çin devletiyle ilişkili olduğuna dair kanıtlarını müttefikleri ile paylaşması, bu kanıtların doğruluğuna güvendiğini de gösteriyor.

Kaynak: The Verge

The Times'ın haberine göre ABD Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA), bu yıl içinde Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık'a gönderdiği bir raporda, Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin Çin Komünist Partisi'nin Merkezi Ulusal Güvenlik Komisyonundan, Çin Halk Kurtuluş Ordusundan ve Çin devlet istihbarat ağına bağlı üçüncü bir kurumdan ödeme aldığını belirtti.

3 Yorum

  • Türkiye’de de Huawei yada Facebook gibi markalar çıksa bile Amerika ve Avrupa bu tür siyasi amaçlı iddialar ile markaları yıpratır hatta piyasadan silinmesini sağlar.

  • Sanki CIA’nın geçmişi çok temiz…! Dünyayı karıştırmaktan bilimsel çalışmalara ayrılan payları azaltarak, Çin’in sadece ekonomik değil bilimsel alanda da kendilerini geçeceklerini hazmedemiyorlar!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği