ABD’nin ticaret yasağı kararı ZTE’yi bitirdi

Çin'in en büyük akıllı telefon üreticilerinden ZTE, ABD tarafından getirilen kısıtlamalar sonucunda küresel operasyonlarını durdurma kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in en büyük akıllı telefon üreticilerinden ZTE, ABD tarafından getirilen kısıtlamalar sonucunda küresel operasyonlarını durdurma kararı aldı. ZTE akıllı telefon satışlarında Çin’de ikinci ABD’de de geçtiğimiz yıla kadar dördüncü sıradaydı. Şirketin Hong Kong borsasına Çarşamba günü verdiği yazıda “Şirketin çoğu operasyon aktivitesi durduruldu” ifadesine yer verildi.

ZTE ambargoyu delmeye çalıştı

Olayların bu raddeye gelmesinden hem ZTE’nin eylemleri hem de ABD’nin katı tutumu sorumlu. Geçtiğimiz yıl ZTE’nin ABD ürünlerini İran ve Kuzey Kore’ye satma planı ortaya çıkmış, şirketteki bazı üst düzey çalışanların yıllardır bu hamle için çalışma yürüttüğü belirtilmişti. ABD’nin uyguladığı ambargo yüzünden bu ülkelere ABD mallarının satılması yasak. ZTE bu çalışmaların varlığını kabul etti ve bunları yürüten yöneticilere ihtar mektubu göndereceğini belirtti. Şirket ayrıca ceza olarak 890 milyon Dolar ödedi.

Ancak Trump geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, ZTE yetkililerinin yalan söylemeye devam ettiğini, ihtar mektubu alması gereken çalışanların aksine bonus ücretler aldığını söyledi. 15 Nisan’da ZTE’nin ABD mallarını ürünlerinde kullanmasını engelleyen bir karar ABD Ticaret Bakanlığı tarafından uygulamaya sokuldu. Bu karar ZTE’nin çalışmalarını sonlandırmasına yol açtı. Zira şirketin ürünlerinde Qualcomm’un ürettiği çipler çok önemli rol oynuyor. Ayrıca Google’ın yazılım ürünlerinin de ZTE tarafından kullanılması yasaklanınca şirket Android’in nimetlerinden yararlanamaz hale geldi. Android işletim sistemi açık kaynaklı olduğu için yine kullanılabilir ancak Google Play Store ve Google Maps gibi temel akıllı telefon uygulamaları Google’ın kontrolünde olduğu için ZTE bunlardan yararlanamayacak.

Çin rakip olarak görülüyor

Bu kararların ardından bütün çalışma sistemi durma noktasına gelen ZTE halen ABD yetkilileriyle görüşerek yasağın kaldırılmasını talep ediyor. Ancak zaten Çin’i ABD’nin en önemli rakibi olarak gören Trump yönetiminin bu saatten sonra geri adım atması çok da olası durmuyor. ZTE’nin de kendi ürünlerini ABD malları olmadan üretmek üzere yeniden tasarlaması zor görünüyor.

Sadece ZTE değil, Çin’in diğer büyük akıllı telefon üreticisi Huawei de geçtiğimiz dönemde ABD’deki operatörlerle anlaşma yapmakta zorlanmıştı. ABD yönetiminin ulusal güvenliği bahane ederek yabancı şirketlerin ülkedeki işlemlerini zorlaştırması bu tarz anlaşmaların yapılmasına engel oluyor. Ayrıca Trump yönetiminin, geçtiğimiz yıl ABD yarıiletken şirketlerinin Çin’e satılmasına yönelik en az iki anlaşmayı veto ettiği de biliniyor.

Çin Başkanı Xi Jinping de Çin’in bilişim teknolojileri konusunda kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini dile getirdi.

Kaynak: ARS Technica

Çin'in en büyük akıllı telefon üreticilerinden ZTE, ABD tarafından getirilen kısıtlamalar sonucunda küresel operasyonlarını durdurma kararı aldı. Olayların bu raddeye gelmesinden hem ZTE'nin eylemleri hem de ABD'nin katı tutumu sorumlu. Geçtiğimiz yıl ZTE'nin ABD ürünlerini İran ve Kuzey Kore'ye satma planı ortaya çıkmış, şirketteki bazı üst düzey çalışanların yıllardır bu hamle için çalışma yürüttüğü belirtilmişti. ABD Ticaret Bakanlığı, şirketin bu eylemlerinden vazgeçmediğine kanaat getirince ABD ürünlerinin bu şirkete satılmasını yasakladı. Qualcomm çipleri ve Google yazılımları kullanmadan akıllı telefon üretmesi çok mümkün olmayan ZTE, çalışmalarını durdurma kararı aldı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği