Donald Trump ZTE’yi ipten aldı

Donald Trump, ZTE'nin çalışmalarını durdurmasına sebep olan ticaret yasağının yeniden düzenlenmesi için Ticaret Bakanlığına talimat verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’deki en büyük dördüncü akıllı telefon üreticisi ZTE’nin ülke ile ilişkisi yılan hikayesine döndü. Daha önce şirketin ABD’nin İran ve Kuzey Kore’ye uyguladığı ambargoyu delmeye çalışması sebebiyle ZTE’nin ABD’de ticaret yapması yasaklanmıştı. ABD’nin ürettiği yazılım ve donanım ürünlerine erişemeyen şirket küresel operasyonları durdurma kararı almıştı.

Donald Trump’ın en son attığı tweet, buzların eridiği ve ABD’nin katı tutumundan geri adım atmaya karar verdiği anlamına geliyor. Trump Twitter üzerinden “Çin Başkanı Xi ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde Çinli telefon şirketi ZTE’nin yeniden çalışmalarını devam ettirmesi için bir yöntem arıyoruz. Çin’de çok fazla kişi işini kaybetti. Ticaret Bakanlığına gerekli talimatı verdik.” dedi

“Çinliler işsiz kaldı”

ABD Başkanı olmak için yaptığı seçim çalışmalarında Donald Trump ABD’deki vatandaşların işsiz kalmasına çözüm getireceğini defalarca dile getirmiş ve işsizliğin sebeplerinden birinin de Çin’deki ucuz iş gücü olduğunu ifade etmişti. Trump’ın şimdi Çin’deki işsizliği çözmek için hamle yapması hiç beklenmedik bir durum. Ancak ZTE’nin de ticaret yasağını kaldırmak için ABD’de yaptığı yatırımları öne sürdüğünü biliyoruz. Ayrıca sadece geçtiğimiz yıl ABD şirketleri ZTE’ye 2,34 milyar Dolar değerinde satış yaptı. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda Trump’ın yine ABD’nin ekonomisini korumak adına böyle bir hamle yaptığı savunulabilir.

ZTE konu ile ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.

Trump’ın ülkedeki şirketlerin yaptığı yurt dışı anlaşmalara müdahale ettiğini daha önce de görmüştük. Singapur merkezli Broadcom şirketinin ABD merkezli Qualcomm’u satın alması için yapılan anlaşma Trump tarafından engellenmişti. Trump, bu satışın ABD’nin 5G teknolojisindeki liderliğini kaybetmesi anlamına gelebileceğini söylemişti.

 

Kaynak: CNet

ZTE ABD'nin ambargo yasağını deldiği için ülkede ticaret yapması yasaklanmıştı. ABD'nin ürettiği yazılım ve donanım ürünlerine erişemeyen şirket küresel operasyonları durdurma kararı almıştı. Donald Trump'ın en son attığı tweet, buzların eridiği ve ABD'nin katı tutumundan geri adım atmaya karar verdiği anlamına geliyor. Trump Twitter üzerinden "Çin Başkanı Xi ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde Çinli telefon şirketi ZTE'nin yeniden çalışmalarını devam ettirmesi için bir yöntem arıyoruz. Çin'de çok fazla kişi işini kaybetti. Ticaret Bakanlığına gerekli talimatı verdik." dedi

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği