IFA 2018’de öne çıkan akıllı telefonlar

Berlin'de gerçekleştirilen tüketici elektroniği fuarı IFA'da Sony, ZTE, Huawei, LG gib şirketler yeni akıllı telefonlarını tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Berlin’de gerçekleştirilen tüketici elektroniği fuarı IFA’da bazı şirketler yeni akıllı telefonlarını tanıttı. Samsung en son ürünlerini daha yeni tanıttığı için, Apple ve Google da önümüzdeki aylarda tanıtım etkinliği planladığı için bu fuarda yeni telefon tanıtmadı. Ancak Sony, ZTE, Huawei, LG gibi şirketler, yeni geliştirdikleri telefonları IFA’da tanıttı.

Sony Xperia XZ3

Sony’nin en son üst segment telefonu XZ3 fuarda tanıtılan en önemli akıllı telefon konumundaydı. Sony bu telefonda ilk kez bir OLED ekran kullandı. Tasarımda da bazı değişikliklere giden Sony ekranın etrafındaki kenar alanlarını küçültüp daha modern bir görüntü yakalarken, ön yüze bakan hoparlörler de özellikle video izleme konusunda XZ3’ü önemli bir seçenek haline getiriyor. 19 megapiksel arka kameraya ve 13 megapiksel ön kameraya sahip telefon Android 9.0 Pie yüklü olarak geliyor. XZ3’ün özellikleri etkileyici olsa da 900 Dolar’lık (5 bin 767 Lira) fiyatı caydırıcı olabilir.

ZTE Axon 9 Pro

ABD ile yaşadığı yasak sorununun ardından hala piyasa olduğunu hatırlatmak isteyen ZTE bunu yeni bir telefonla yapmanın uygun olacağını düşündü. Axon 9 Pro, iPhone X’ten bildiğimiz üst çentiklere sahip. 6,21 inç AMOLED ekranı bulunan telefonda 20 megapiksellik arka kamera ve 12 megapiksellik ön kamera yer alıyor. Snapdragon 845 çipi, 6 GB RAM’i ve 128 GB hafızası ile Axon 9 Pro diğer rakiplerinin performansına ulaşmaya aday. Ayrıca 4000 mAh kapasiteli bataryası da telefonu uzun süre kullanmayı sağlıyor. Telefonun Avrupa’da 750 Avro’ya (5 bin 561 Lira) satılması bekleniyor. ABD satışı ise zor görünüyor.

Huawei Mate 20 Lite

Huawei’nin orta segment telefonunda Kirin 710 işlemci ve 4 GB RAM kullanılmış. Telefonun önde ve arkada ikişer adet kamerası bulunuyor. Ön kameralardan biri 24 megapiksel diğeri 2 megapiksel çözünürlüğe sahip. Böylece mükemmel selfiler çekmek mümkün. Bu telefonun daha gelişiş versiyonu Mate 20 Pro Ekim ayında tanıtılacak. Mate 20 Lite ise 380 Sterlin’e (3 bin 146 Lira) satılacak.

Honor Play

Mate 20 Lite’a rakip olabilecek bir telefon olarak göze çarpan Honor Play, Kirin 970 işlemciye ve 4GB RAM’e sahip. Telefon ayrıca oyun oynarken ekran yenilenme hızını artıran bir teknolojiye sahip. Honor Play mobil oyunlar göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Telefonun arkasında tutuşu sağlamlaştıran bir kapak bulunuyor. Telefonun 3750 mAh bataryası da oyun süresini mümkün olduğunca uzun tutabilir. 330 Avro’luk (2 bin 450 Lira) fiyatı Honor Play’i daha iyi bir seçenek haline getiriyor.

LG G7 One ve G7 Fit

LG’nin üst segment telefonu G7 ThinQ’in özellikleri düşürülmüş versiyonu olarak sunulan G7 One geçtiğimiz yıl üretilen telefonlarda kullanılan Snapdragon 835 işlemci kullanıyor ve 4 GB RAM’e sahip. G7 Fit ise iki yıl öncesinin işlemcisi Snapdragon 821’i kullanıyor. Telefonların fiyatların dair bir açıklama yapılmadı. G7 Fit’in daha ucuz olması bekleniyor.

HTC U12 Life

HTC U12 Plus’ın daha ucuz versiyonu olarak üretilen telefonda 6 inç ekran bulunuyor. U12 Plus’tan farklı olarak U12 Life’ta fiziksel butonlar ve kulaklık girişi yer alıyor. Snapdragon 636 işlemci kullanan telefonun 4 GB RAM ve 64 GB hafıza ya da 6 GB RAM ve 128 GB hafıza seçenekleri bulunuyor. Telefonun fiyatı ise 300 Sterlin (2 bin 485 Lira).

Blackberry Key LE

Şirketin Key2 adlı klavyeli telefonunun özellikleri azaltılmış sürümü olarak geliştirilen Blackberry Key LE Snapdragon 636 işlemci ve 4 GB RAM kullanıyor. 32 GB kapasiteli telefonun hafıza kartı girişi sayesinde kapasitesi artırılabiliyor. Çift kameraya sahip Key LE’nin kameralarından biri 13 diğer 5 megapiksel. Batarya kapasitesi de 3000 mAh’a düşürülen telefonun 400 Avro’ya (2 bin 965 Lira) satılması bekleniyor.

Kaynak: Digital Trends

Berlin'de gerçekleştirilen tüketici elektroniği fuarı IFA'da Sony, ZTE, Huawei, LG gib şirketler yeni akıllı telefonlarını tanıttı. Fuarda tanıtılan bazı telefonları şunlar:

  • Sony Xperia XZ3
  • ZTE Axon 9 Pro
  • Huawei Mate 20 Lite
  • Honor Play
  • LG G7 One ve G7 Fit
  • HTC U12 Life
  • Blackberry Key LE

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği