Huawei ABD hükumetini mahkemeye vermeye hazırlanıyor

Çinli telekomünikasyon ekipmanı üreticisi Huawei ABD hükumetine, kendilerini hedef alan bir kanun çıkarıldığı gerekçesiyle dava açacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli telekomünikasyon ekipmanı üreticisi Huawei ABD hükumetine Texas eyaletinde bir mahkemede dava açacak. Davanın konusu geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren Ulusal Savunma Yetkilendirmesi Kanunu (NDAA). Pekin yönetimi bu kanunun direkt olarak Çin’i hedef aldığını belirtmişti. NDAA ABD hükumetinin, aralarında Huawei’nin de bulunduğu Çinli şirketlerle yaptığı anlaşmaları kontrol altına almış ve yabancı yatırım önerilerini inceleyen panelin rolünü güçlendirmişti. Dava açılacağı haberi ilk olarak pazartesi günü New York Times’ta dile getirildi.

Huawei önce konu ile ilgili yorum yapmayı reddetti. Reuters ve diğer uluslararası medya kuruluşları Perşembe günü şirketin Shenzen’deki merkezinde yapılacak bir basın toplantısına davet edildi.

ABD Huawei’yi tehdit olarak görüyor

ABD müttefiklerini Huawei’yi casuslukla suçlayarak müttefiklerinden bu şirketin ürünlerini yasaklamalarını istiyor. Huawei ise bu iddiaları reddediyor. Şirket ABD’nin çabalarıyla mücadele için son dönemde birçok girişimde bulundu. Pazar günü Huawei’nin Finans Müdürü Meng Wanzhou, Kanada hükumetini, ülkenin gümrük ajansını ve federal polisi; kendisini anayasal haklarını hiçe sayarak arayıp üç saat boyunca sorguya çektikleri için dava etti.Bu hamle, Kanada’nın Cuma günü ABD’nin, İran ambargolarının delinmesine yönelik suçlar sebebiyle Meng’in iadesi talebini onaylamasının ardından gerçekleşti.

New York Times, Huawei’nin açacağı davada NDAA’in tek bir kişiye yönelik yargısız infaz amacı güden bir yasa olduğunu savunacağını belirtiyor.

Kanada Meng’i 1 Aralık’ta Vencouver’da ABD’nin talebi üzerine tutuklamış ve Meng’e ve Huawei’ye ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit ettiklerine yönelik suçlamalar yöneltilmişti. Bu dava, Kanada’nın Çin’le olan ilişkilerini de olumsuz etkiledi.

Kaynak: Reuters

Çinli telekomünikasyon ekipmanı üreticisi Huawei ABD hükumetine Texas eyaletinde bir mahkemede dava açacak. Davanın konusu geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren Ulusal Savunma Yetkilendirmesi Kanunu (NDAA). Pekin yönetimi bu kanunun direkt olarak Çin'i hedef aldığını belirtmişti. NDAA ABD hükumetinin, aralarında Huawei'nin de bulunduğu Çinli şirketlerle yaptığı anlaşmaları kontrol altına almış ve yabancı yatırım önerilerini inceleyen panelin rolünü güçlendirmişti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği