Çinli hacker’lar ABD donanmasının personel bilgilerini ele geçirdi

ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan davada, Çinli hackerların 100 binden fazla ABD Donanması personelinin bilgilerini çaldığı iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Perşembe günü ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan davada, Çinli hackerların 100 binden fazla ABD Donanması personelinin bilgilerini çaldığı iddia edildi. Suçlamada, Zhu Hua ve Zhang Shilong adlı iki hacker’ın, Çin’in ana istihbarat dairesi olan ‘Devlet Güvenliği Bakanlığı’ ile ilişkili gruplarla birlikte çalıştığı belirtiliyor.

İleri Seviye Devamlı Tehdit 10 ya da APT10 olarak adlandırılan grubun fikri mülkiyet hırsızlığı yaptığı ancak aynı zamanda ABD askeri personeline ait sosyal güvenlik numaraları, doğum tarihleri ve maaş gibi bilgileri çaldıkları ifade ediliyor. ABD donanmasında toplamda 330 bin civarı çalışan var. Yani hackerlar donanmanın yaklaşık yüzde 30’unun bilgilerini ele geçirmiş durumda.

En geniş kapsamlı ihlal

ABD şirketlerinin bilişim teknolojileri işlemlerini yöneten bir şirkete uzaktan erişen Çinli hackerların 12 ülkede 45’ten fazla şirkettin verilerini ele geçirdiği belirtiliyor. Bu ülkeler arasında ABD, Birleşik Krallık, Avustralya, Hindistan ve Japonya da yer alıyor. ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasının ardından İngiliz Dışişleri Bakanlığı, APT10 tarafından gerçekleştirilen eylemi, Birleşik Krallık ve müttefiklerine yönelik bugüne dek yapılan en geniş kapsamlı ihlal olarak nitelendirdi.

Dava dosyasının zamanlaması da dikkat çekici. ABD-Çin ilişkileri yakın zamanda yaşanan ticaret savaşları ve Kanada’da tutuklanan Huawei CFO’su ile iyice gerilmişti. CFO Meng Wanzhou, Huawei’nin ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme çabaları gerekçesiyle ABD’ye teslim edilebilir. Wanzhou iddiaları reddederken Çin de CFO’nun iade edilmesini istiyor. Tüm bunlara ek olarak, geçtiğimiz günlerde Marriott otel zincirine yapılan siber saldırının ardında da Çinli ajanların olduğuna dair ciddi şüpheler var.

Kaynak: Technology Review

ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan davada, Çinli hackerların 100 binden fazla ABD Donanması personelinin bilgilerini çaldığı iddia edildi. Suçlamada, Zhu Hua ve Zhang Shilong adlı iki hacker'ın, Çin'in ana istihbarat dairesi olan 'Devlet Güvenliği Bakanlığı' ile ilişkili gruplarla birlikte çalıştığı belirtiliyor. APT10 olarak adlandırılan grubun fikri mülkiyet hırsızlığı yaptığı ancak aynı zamanda ABD askeri personeline ait sosyal güvenlik numaraları, doğum tarihleri ve maaş gibi bilgileri çaldıkları ifade ediliyor. ABD donanmasında toplamda 330 bin civarı çalışan var. Yani hackerlar donanmanın yaklaşık yüzde 30'unun bilgilerini ele geçirmiş durumda.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği