Marriott 500 milyon müşterisinin bilgilerinin çalındığını duyurdu

Mariott otel grubu, 500 milyon müşterisinin kişisel bilgilerinin çalınmış olabileceğini duyurdu. Bu, tarihin en büyük veri hırsızlıklarından biri demek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mariott otel grubu, Starwood otellerinde kalan 500 milyon müşterisinin bilgilerinin çalınmış olabileceğini duyurdu. Bu, tarihin en büyük veri hırsızlıklarından biri demek.

Eylül ayında güvenlik alarmını alan Mariott, hacker’ların Starwood otellerinin müşteri rezervasyon veri tabanına ulaştığını doğruladı. Şirket halen ne kadar bilgi çalındığını belirlemeye çalışıyor ancak olayın 2014’e kadar dayandığı belirtiliyor. Starwood otelleri St. Regis, Westin, Sheraton ve W otellerini kapsıyor.

Hackerlar’ın müşteri verilerini kopyaladığı, şifrelediği ve veri tabanından sildiği öğrenildi. Ancak tam olarak hangi verilerin alındığı bilinmiyor. Mariott hackerların 327 milyon müşterinin doğum tarihi, e-posta adresi, pasaport numarası ve otel sadakat kartı bilgilerine eriştiğini düşünüyor. Diğer müşterilerin ise adı ve e-posta adresi gibi bilgilerinin çalındığı belirtiliyor.

Kredi kartı bilgileri çalınanlar da var

Mariott’ın sayısını açıklamadığı bazı kullanıcıların ise ödeme yaptıkları kart numaraları ve kartların son kullanma tarihlerinin çalındığı söyleniyor. Otel zinciri bu gibi verileri şifrelediğini ancak bilgileri çalan kişilerin bu şifreleri kırmak için gerekli teçhizata sahip olup olmadığını bilemeyeceklerini söylüyor. Bu durum Mariott’ın siber güvenliği konusunda daha fazla soru işareti doğuruyor.

Mariott veri hırsızlığı hakkında daha fazla bilgi veren bir web sitesi açtı ve müşterilerden gelen soruları yanıtlamak üzere bir çağrı merkezi kurdu. Ayrıca verileri etkilenmiş olabilecek kişilere konu hakkında bilgi veren e-postalar gönderildi ve bu kişilere bir yıl ücretsiz kimlik hırsızlığına karşı koruma hizmeti sunulacağı belirtildi. Ödeme bilgilerinin de çalındığı göz önünde bulundurulduğunda, risk altında olduğunu düşünen kişilerin kredi kartı şirketlerini arayıp gerekli önlemleri alması gerekiyor.

Mariott ceza alabilir

Bu olayların üzerine Mariott, hızlı müdahalesi sayesinde yasal yaptırımlardan kurtulmayı ümit ediyor. Ancak Avrupa Genel Veri Koruma Düzenlemesi çerçevesinde şirkete ceza kesilebilir. Eğer verilerin korunması için şirketin yeterince önlem almadığına kanaat getirilirse yaptırımlar çok daha büyük olacaktır.

Kaynak: Technology Review

Mariott otel grubu, Starwood otellerinde kalan 500 milyon müşterisinin bilgilerinin çalınmış olabileceğini duyurdu. Bu, tarihin en büyük veri hırsızlıklarından biri demek. Eylül ayında güvenlik alarmını alan Mariott, hacker'ların Starwood otellerinin müşteri rezervasyon veri tabanına ulaştığını doğruladı. Şirket halen ne kadar bilgi çalındığını belirlemeye çalışıyor ancak olayın 2014'e kadar dayandığı belirtiliyor. Starwood otelleri St. Regis, Westin, Sheraton ve W otellerini kapsıyor. Bazı müşterilerin pasaport numarası dahil birçok kimlik bilgisinin çalındığı hatta bazılarının kredi kartı bilgilerinin de ele geçirilmiş olabileceği belirtiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

  • Böyle haberleri okuyunca nedense acaba kasti olarak mı izin verildi hackerlara gibi komplo teorileri geliyor aklıma :) Fakat şirketin olayı fark ettikten sonra aldığı önlemler oldukça tatmin edici.

  • Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...