Otel internetleri hacker’ların en sevdiği şey

Otellerin kablosuz internet şifreleri genellikle kolay olduğu için, oteller son zamanlarda hacker'ların hedefi haline geldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yorucu bir yolculuğun ardından nihayet tatil yapacağınız otele vardınız diyelim. Aniden aklınıza geçen ayın kredi kartı borcunu ödemediğiniz geldi. Neyse ki otelin ücretsiz kablosuz bağlantısı var. Resepsiyoniste şifreyi sorduğunuzda “Şifreniz oda numaranız.” cevabını alıyorsunuz. Sorunun hallolduğunu düşünebilirsiniz ancak durum pek de öyle değil. Çünkü otel internetleri, hacker’lar için nimet haline gelmiş durumda. Aralarında Hilton, InterContinental, Marriott ve Hyatt’ın da bulunduğu birçok büyük otel zinciri, son yıllarda çok sayıda veri ihlali olayı raporladı. Bloomberg’in haberine göre bu saldırıların çoğu, otel zincirlerinin rezervasyon almak, oda anahtarı vermek ve kredi kartı verilerini depolamak için kullandığı otel işletim sistemine (PMS) odaklanıyor.

Patrick Clark tarafından yazılan Bloomberg raporu, belirli bir sistemin güvenliğini test etmek üzere uzmanlaşan beyaz şapkalı hacker’ların eylemlerine odaklanıyor. Hacker’lar araştırma için otellerin yatak odasındaki akıllı telefonun internet kablosunu bilgisayara bağlayarak otel işletim sistemine girmeyi başardılar. Bu yöntem sayesinde çok sayıda otelin ziyaretçilerine ait kredi kartı bilgilerine erişim sağladılar. Eğer hacker’lar kötü niyetli olsaydı, elde ettikleri bilgileri karaborsada satabilirlerdi.

Peki otel internetleri neden bu kadar cazip hedefler? Sistemlerine giriş yapmanın kolay olması, sebeplerden bir tanesi. Diğer bir sebep ise otellerin müşterileri uzun şifrelerle uğraştırmadan kolayca internete erişebilmelerini sağlamaları. Hacker’ların açısından bakacak olursak, otellerin misafirperverliği hacker’ların işine yaramış oluyor.

Çözümü sanal özel ağ (VPN) kullanmak

Peki seyahat ederken hacker’ların kurbanı olmaktan nasıl korunabiliriz? En basit yöntem, yanımızda taşıdığımız herhangi bir cihaza sanal özel ağ (VPN) yazılımı indirmek. Sanal özel ağ, internette bir yerlerde kurulu özel bir sunucuya giden şifrelenmiş bir tünel gibi çalışıyor. Diyelim ki VPN kullanarak Dünya Halleri sitesine bağlandınız. Bu durumda VPN, sizin namınıza siteye bağlanmış oluyor. Bütün trafik şifrelenmiş olduğu için hacker ya da kötü niyetli başka kişiler trafiği çözemiyor. Böylece siz de otel veya kafelerin sunduğu ücretsiz kablosuz ağları güvenli şekilde kullanabilir hale geliyorsunuz. Bu durumun tek olumsuz yanı, sınırsız korumanın da bir bedeli olması. Yani böyle bir şey kullanacaksınız yıllık ücret ödemeniz gerekiyor. Aslında ücretsiz sanal özel ağlar da var ancak veri kullanımınıza ya da VPN’i kaç tane cihazda kullanabileceğinize sınır koyabiliyor.

Kaynak: The Guardian

Aralarında Hilton, InterContinental, Marriott ve Hyatt'ın da bulunduğu birçok büyük otel zinciri, son yıllarda çok sayıda veri ihlali olayı raporladı. Otel internetlerinin bu kadar cazip olmasının nedeni ise şifrelerinin genellikle çok kolay olması. Bloomberg'in raporuna göre otellere yapılan saldırıların çoğu, otel zincirlerinin rezervasyon almak, oda anahtarı vermek ve kredi kartı verilerini depolamak için kullandığı otel işletim sistemine (PMS) odaklanıyor. Rapor, belirli bir sistemin güvenliğini test etmek üzere uzmanlaşan beyaz şapkalı hacker'ların eylemlerine odaklanıyor. Hacker'lar araştırma için otellerin yatak odasındaki akıllı telefonun internet kablosunu bilgisayara bağlayarak otel işletim sistemine girmeyi başardılar. Bu yöntem sayesinde çok sayıda otelin ziyaretçilerine ait kredi kartı bilgilerine erişim sağladılar. Bu tarz istenmeyen durumlardan kaçınmak için en güvenli yöntem ise otel ya da kafe internetlerine bağlanmadan önce kullandığınız cihazlara özel sanal ağ (VPN) indirmek.

4 Yorum

  • VPN kullanımı ile bunun önüne geçilebileceğini düşünmek bana kaynak yazının biraz reklam içerikli olduğunu veya en iyi ihtimalle fazla iyimserlikle hareket ettiklerini düşündürüyor.

  • Neden onune gecilemesin Batuhan Bey? VPN kullanarak verilerini uctan uca sifrelemis oluyor son kullanici. Bu otel yonetimlerinin veri hirsizligi icin kullnacagi bir cozum degil ama son kullanici icin keisnlikle iyi bir cozum.

  • Vpnle bağlandığınız bilgisayarın sizin bilgilerinize ulaşıp ulaşamadığı da başka bir sorun..

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği