Hackerlar müşterileri odaya kilitledi

Avrupa'nın en lüks otellerinden birisi, odaların kilit sistemine girerek müşterileri kilitleyen siber şantajcılara bin 500 Avro ödeme yaptığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa’nın en lüks otellerinden birisi, otel odalarının kilit sistemine girerek müşterileri odalarına kilitleyen siber şantajcılara bin 500 Avro ödeme yaptığını açıkladı. Hackerlar kilit sistemini açmak için, Avusturya Alplerindeki Seehotel Jaegerwirt‘ten 1,74 Bitcoin (yaklaşık bin 500 Avro) talep etti. Siber saldırganlar, takip edilmesi zor olduğu için ödemeleri Bitcoin ile almayı tercih ediyor.

Dört yıldızlı otel, diğer otellerin de benzer saldırılara kurban olmaması amacıyla durumu kamuoyuna açıklamaya karar verdi. Otel şu anda tüm elektronik anahtar kartı sistemini, eski usul kilit ve anahtarlarla değiştirmeyi planlıyor.

“Başka şansımız yoktu”

Saldırı gerçekleştikten sonra anahtar kartlar yeniden programlanamadığından, müşterilerin odalardan çıkarılması için kapıları kırmak dışında bir çözüm kalmamıştı. Yönetici Christoph Brandstaetter “Başka bir şansımız yoktu. 180 müşteriyle otelin tüm odaları doluydu. Böyle bir durumda polis ya da sigorta şirketi size yardımcı olamıyor.” diyor.

Sistemin yazın bir kez daha saldırıya maruz kaldığını söyleyen Brandstaetter, suçlular bulunamadığı için o dönemde yapılan harcamanın da sigorta şirketi tarafından karşılanamadığını belirtti. Siber saldırganların toplamda üç kez saldırdığını ifade eden yönetici, bu konuda polisin ve bilişim şirketlerinin daha fazla çalışma yapması gerektiğini belirtti.

“Başka oteller de saldırıya uğradı”

Kış sezonunun ilk haftasına denk gelen saldırı, otelin rezervasyon ve ödeme sistemi de dahil olmak üzere tüm bilgisayarlarını kilitledi. Brandstaetter “Bu şantajcılara ödediğimiz her bir Avro canımızı acıtıyor. Başka otellerin de bu şekilde saldırıya uğradığını ve para ödemek zorunda kaldığını biliyoruz.” diyor. Fidye ödendikten sonra saldırganlar otelin kilit sistemini ve bilgisayarlarını tekrar kullanıma açtı.

Otel bu olaydan sonra tüm kilit sistemini değiştirdi. Brandstaetter “Tüm odalarımızı eski usul kilitler ve gerçek anahtarlarla donatacağız, tıpkı 111 yıl önce bu oteli kuran büyük-büyükbabalarımızın yaptığı gibi” dedi.

Kaynak: Daily Mail

Avrupa'nın en lüks otellerinden birisi, otel odalarının kilit sistemine girerek müşterileri odalarına kilitleyen siber şantajcılara bin 500 Avro ödeme yaptığını açıkladı. Hackerlar kilit sistemini açmak için, Avusturya Alplerindeki Seehotel Jaegerwirt'ten 1,74 Bitcoin (yaklaşık bin 500 Avro) talep etti. Siber saldırganlar, takip edilmesi zor olduğu için ödemeleri Bitcoin ile almayı tercih ediyor. Dört yıldızlı otel, diğer otellerin de benzer bir saldırıya kurban olmaması amacıyla durumu kamuoyuna açıklamaya karar verdi. Otel şu anda tüm elektronik anahtar kartı sistemini, eski usul kilit ve anahtarlarla değiştirmeyi planlıyor.

8 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği