ABD’nin siber saldırı denizaltıları

ABD donanmasında görev alan rütbeli askerler tarafından yapılan açıklamalara göre ABD, siber saldırılar gerçekleştirmek için denizaltılarını kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz hafta ABD başkan adayı Donald Trump’ın Rus hackerları, rakibi Hillary Clinton’ın partisi Demokrat Parti’ye saldırı düzenlemeye davet etmesi geniş yankı uyandırmıştı. Bu çağrıyı kimileri ABD savunmasına karşı bir tehdit olarak algılasa da aslında Trump’ın davetine gerek kalmadan da Rusya dahil pek çok ülkenin siber saldırı kuvvetleri ABD savunma ağlarını sürekli test ediyor.

Bu saldırılara karşılık ABD’nin de elinde güçlü silahlar bulunuyor. Temelleri 1970’lerdeki Soğuk Savaş çekişmesine kadar dayanan teknolojiler, günümüzde ABD ordusu tarafından hem siber savunma hem de siber saldırı amaçlı olarak kullanılıyor.

“Siber saldırı gücümüzü kullanıyoruz”

ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Tümamiral Michael Jabaley “Oldukça önem verdiğimiz bir siber saldırı kapasitemiz mevcut. Bu konuda çok detaylı bilgi veremem ancak şu anda, en ön saflarda bulunan, en yüksek teknik kapasiteye sahip denizaltılarımız tam olarak yapmalarını isteyeceğimiz şeyi yapıyor.” diyerek, siber savaşta denizaltıların aktif bir şekilde kullandığını belirtti.

ABD donanmasında bazı denizaltıların diğer ülkelerden yapılan düşük güvenlikli ya da şifrelenmemiş konuşmaları dinleme ve bu mesajlarda oynamalar yapma kapasitesi olduğu biliniyor. Deniz Kuvvetleri’nin bir sonraki hedefinin ise bu denizaltılardan havalanan ve kıyıya daha yakın noktalardaki sinyallere müdahale edebilen drone’ları sahaya sürmek. Bu alanda John Hopkins Üniversitesi tarafından yapılan çalışmaların haberini Mart ayında duyurmuştuk.

Donanmanın denizaltı savaş bölümü yöneticisi Tümamiral Charles Richard “Daha uzağa erişebilen kollarımız olsun istiyoruz. Hem insansız hava araçları hem de deniz altı araçlar alanında son hızla ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

“Saldırmak savunmaktan daha kolay”

Savunma konusunda tehdit niteliği taşıyan diğer kurumların yaptığını yaptıklarını belirten Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Eski Genel Danışmanı Stewart Baker “Günümüzde siber saldırıları gerçekleştirmek, bunlara karşı savunma yapmaktan çok daha kolay.” şeklinde konuştu.

Tüm bu açıklamalar ABD’nin siber alanda diğer ülkelere karşı sadece savunma yapmadığını saldırgan bir yaklaşımla hareket ettiğini gösteriyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde Rus devlet dairelerine yapılan siber saldırının ardında ABD’nin olabileceği iddia edilmişti. Bu saldırının failleri henüz bulunabilmiş değil ancak eğer ABD siber güvenlik ve siber saldırı alanlarında rakiplerinden bir adım öndeyse, bu iddiaların yakın zamanda doğrulanamayacağını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kaynak: Washington Post

ABD ile Rusya arasındaki siber alan ve casusluk mücadelesinin yeniden alevlendiği bu günlerde ABD donanmasının özel teknik yeterliliklere sahip denizaltıları diğer ülkelere siber saldırılar gerçekleştirmek için kullandığı ifade edildi. Bu konuda sahip oldukları saldırı yeteneğini aktif bir şekilde kullandıklarını söylemekten çekinmeyen ABD donanmasının rütbeli askerleri, gelecekte denizaltıları drone'lar ile donatarak daha fazla erişim sağlamayı hedeflediklerini belirtiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği