Rus devlet dairelerine siber saldırı

Rusya’da devlet daireleri, askeri ve bilimse organizasyonlar ve savunma şirketleri birbiriyle bağlantılı olduğu düşünülen saldırılara maruz kaldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya’da devlete, savunmaya, bilime ve diğer önemli organizasyonlara ait 20 bilgisayar ağına siber casusluk amacıyla zararlı yazılım (malware) yerleştirildiği bildirildi. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) bu saldırının profesyonel olarak koordine edilmiş bir operasyon olduğunu duyurdu.

FSB tarafından Rus medyasına yapılan bir açıklamada “Devlet daireleri, bilimsel ve askeri organizasyonlar, savunma şirketleri ve ülkenin diğer önemli altyapı servisleri saldırıdan etkilendi” denildi.

Tüm saldırılar bağlantılı

Güvenlik servisi tüm saldırıların birbiri ile bağlantılı olduğunu ve önemli ölçüde uzmanlık gerektiren bir koordinasyonla gerçekleştirildiğini belirtti. Zararlı yazılımın kodları daha önce Rusya’ya ve diğer ülkelere yöneltilmiş siber saldırılarla benzerlik gösteriyor.

Raporda “İleri düzeydeki yazılım bulaştığı her bilgisayar için özel olarak tasarlanmıştı. Bu yazılım bilgisayarların internet trafiğini takip etmek, ekran görüntüleri almak, bilgisayarın kamera ve mikrofonundan gizlice kayıt yapmak için kullanılmış olabilir.” denildi.

Kaspersky Lab araştırıyor

FSB bu saldırıların ardında kimin olabileceğine dair bir açıklama yapmadı. Rus güvenlik şirketi Kaspersky Lab konuyu incelediklerini ve bu saldırının Rus organizasyonlarını hedef alan ‘güçlü bir siber çete’ olduğunu söyledi. Şirketten yapılan açıklamada “Elimizdeki verileri doğrulamak için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Daha sonra incelemenin sonuçlarını açıklayacağız” denildi.

Bu saldırılar, ABD medyasının, Rusya’nın Demokrat Parti‘nin sistemlerine saldırarak seçim sonuçlarına etki etmeye çalıştığını iddia etmesinin hemen ardından yaşandı. Bu iddialar ile ilgili görüşleri sorulan Dış İşleri Bakanı Sergey Lavrov küfür etmek istemediğini söyleyerek yorum yapmayı reddetti.

Kaynak: RT

Rus Güvenlik Servisi, ülkenin önemli askeri ve bilimsel merkezlerinin de arasında bulunduğu pek çok kuruluşun bilgisayar ağlarına zararlı yazılım kullanılarak siber saldırı yapıldığını duyurdu. Saldırının kim tarafından gerçekleştirildiği henüz belirlenemezken yetkililer bu saldırıların birbiri ile bağlantılı, uzmanlık gerektiren ve koordine saldırılar olduğunu ifade etti.Yorumunuz: