Rusya kendini siber saldırıya hazırlıyor

Rusya Federal Güvenlik Servisinden yapılan açıklamaya göre yabancı ajanlar ülkedeki bankalara siber saldırı düzenleyip ülkede kriz çıkarmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) yabancı ajanların ülkedeki bankalara bir siber saldırı planladığını ve sahte sosyal medya raporları ile koordine bir şekilde, ülkede bankaların iflas ettiğine dair bir algı oluşturulacağını öğrendiğini açıkladı.

Saldırıların Ukrayna merkezli web yer sağlayıcısı BlazingFast adlı şirkete kayıtlı Hollanda’daki sunuculardan gerçekleştirileceği ifade edildi. 5 Aralık’ta yapılması beklenen saldırının büyük ulusal ve bölgesel bankaları hedef alacağı bildirildi.

FSB tarafından yapılan açıklamada “Siber saldırı, pek çok kişiye gönderilecek SMS mesajları ve sosyal medya üzerinden yayılacak provokatif gönderiler ile Rus bankacılık sisteminin çöktüğünü, pek çok iflasın ve lisans iptalinin yaşandığını bildirecekti. FSB Rusya ekonomisi ve veri güvenliği konusundaki tehditleri ortadan kaldırmak için gerekli çalışmaları yürütmektedir.” denildi. Açıklamada saldırının hangi ülkelerin ajanları tarafından planlandığına yer verilmedi.

Durum kontrol altında

Rusya merkez bankası tehlikenin farkında olduğunu ve güvenlik hizmetleri ile sürekli iletişim halinde olduklarını belirtti. Reuters’a gönderilen bir açıklamada gerçekleşecek herhangi bir saldırı karşısında bir karşı saldırı planının hazır beklediği ifade edildi. “Durum kontrol altında, bankalara konu hakkında bilgi verildi.” denildi.

Kiev merkezli BlazingFast şirketinin yöneticisi Anton Onoprichuk, FSB ya da herhangi başka bir istihbarat ajansının kendi şirketi ile iletişim kurmadığını, durumu inceleyebilmek için daha fazla bilgi verilmesini beklediğini ifade etti. Reuters’a konuşan yönetici, kendi sunucuları üzerinden böyle bir saldırının mümkün olup olmadığı konusunda “Teknik olarak mümkün. Bir sunucu kiraladığınız tüm yer sağlayıcılarda da mümkündür. O sunucudan istediğiniz yere saldırıda bulunabilirsiniz ve bu tarz durumlarda yüzde 99 oranında saldırının kaynağı sadece saldırı bittikten sonra bilinebilir.” dedi.

ABD başkanlık seçimleri sırasında Demokrat Parti’nin e-postalarının çalındığı saldırıların ardından ABD’den yapılan açıklamalarda saldırının Rusya tarafından gerçekleştirildiği belirtilmiş ve Başkan Yardımcısı Joe Biden Rusya’ya bu konuda misliyle karşılık verileceğini bildirmişti. O dönemden itibaren Rusya’da çeşitli devlet kurumlarını etkileyen siber saldırılar gerçekleşmiş ancak bu saldırıların, Moskova ve Washington arasındaki gerginlikle ilgisi olup olmadığı açıklığa kavuşmamıştı.

Kaynak: Reuters

 

Cuma günü Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından yapılan açıklamada, bazı yabancı ajanların ülkedeki büyük ulusal ve bölgesel bankalara internet üzerinden saldırı düzenlemeyi planladığı iddia edildi. Ukrayna merkezli bir şirketin Hollanda'daki sunucularını kiralayan ajanların, 5 Aralık tarihinde ülkedeki bankalara düzenlenecek bir siber saldırı ile halkı paniğe sürüklemeyi hedeflediği, sosyal medya ve SMS üzerinden yayılacak iflas ve kriz haberleri ile de bu paniğin büyümesinin sağlanacağı belirtildi. Saldırıyı hangi ülke ajanlarının planladığı ise açıklanmadı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği