Amerikan istihbaratının dikkat çektiği teknolojik tehditler

ABD istihbarat birimleri; seçim müdahalesi, bilgi sızdırma ve siber saldırılar konusunda endişe duyuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amerika’nın federal istihbarat birimleri başkanları, dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük tehditleri görüşmek üzere Senato’da bir araya geldi. İşte FBI, CIA, Ulusal Güvenlik Ajansı gibi kurumların şu an endişe ettiği teknik sorunlar:

Seçim müdahalesi

Ulusal İstihbarat direktörü Dan Coats, “Birleşik Devletler’deki ve Avrupalı müttefiklerimizin seçimlerinde kullanılan demokrasiyi baltalama girişimlerine karşı devamlı ve yıkıcı siber operasyonlar devam edecektir.” dedi.

Artan verimlilikten faydalanılması

FBI yöneticisi Christopher Wray, “Çin, sahip olduğumuz çok geniş ar-ge ortamından istifade ediyor, avantajlarından yararlanıyor ve buna hepimiz saygı duyuyoruz.” şeklinde açıklama yaptı. Wray, akademik çevrede ABD’deki Çinli öğrencilerin ve araştırmacıların bilgi sızdırma düzeyinin, iyimser seviyede olduğunu gösterdi.

Daha fazla hack

Coats; Rusların elektrik santrallerindeki saldırıları, Çin’in dijital casusluğunu, Kuzey Korelilerin siber soygunlarındaki artışını örnek verirken, çok daha fazlasının geleceği konusunda uyardı.

Kaynak: MIT Technology Review

 

FBI, CIA ve Ulusal Güvenlik Ajansı, ABD Senatosu'nda bir araya geldi. Birleşik Devletler'deki ve Avrupa'daki seçimlere yönelik siber operasyonlar, Çinlilerin ar-ge ortamlarındaki faaliyetleri ve Rusların ve Kuzey Korelilerin dijital saldırıları hakkında açıklamalar yapıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği