Çin ve Kanada’nın siber mutabakatı

Çin ve Kanada, anlaşma imzalayarak birbirlerinin ticari sırlarını çalmak amacıyla siber saldırı düzenlememe kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin ve Kanada, anlaşma imzalayarak birbirlerinin ticari sırlarını çalmak amacıyla siber saldırı düzenlememe kararı aldı. Pazartesi günü Globe ve Mail’in bildirdiği gelişmede Kanadalı heyetin (Çin’deki casuslukla baş etmek için) yumuşak davranmadığı belirtildi. İsmi verilmeyen bir yetkili anlaşmayla ilgili olarak “Bu, 3-4 sene önce Pekin’in konuşmayacağı bir şeydi,” dedi. Bu arada not etmekte fayda var: ABD’nin de dahil olduğu kimi ülkeler, Çin’in yabancı teknolojileri takip etmek için bazı siber saldırıları finanse ettiğini iddia ediyor. Çinli yetkililer ise bu iddiaları reddederek ‘ülkenin de siber saldırı kurbanı’ olduğunu ifade ediyor.

İki ülke arasındaki anlaşma yalnızca kurumsal verilerin ve patentli teknolojilerin dahil olduğu casusluğu içeriyor. Dolayısıyla istihbarat verileri buna dahil değil. Başbakan Justin Trudeau‘nun liberal hükümeti, bu anlaşmayı kısmen kısmen ABD’ye olan bağımlılığı azaltmak için gerçekleştirmek isterken Çinli hükümet ise Kanada’dan satın alınabilecek varlıkların güvenlik koşullarını yumuşatmayı amaçlıyor. Nitekim Kanada kısa bir süre önce Çinli Hytera Communications’ın Kanadalı uydu iletişim şirketi Norsat International’ı satın almasına izin verdi.

Kanada’nın muhalefet partisi (Muhafazakar Parti) yetkilileri ‘Çin’in yaptığı hassas yatırımların daha iyi incelenmesi gerektiğini’ düşünüyor. Başkan Andrew Scheer Pazar günü CTV’ye yaptığı açıklamada “Liberallerin attığı adımlar Çin hükümetini rahatlatmak içindir,” dedi. Kanadalı hükümetin 22 Haziran’da yayımladığı bildiride Başbakan Trudeau’nun, Çin ulusal güvenlik ve istihbarat danışmanı ve Komünist Parti Sekreteri Wang Yongqing ile yaptığı görüşmeler sırasında anlaşmanın temellerini attığı iddia ediliyor. Konuyla ilgili başbakanlık yetkililerinden herhangi bir yorum gelmedi.

Daha önce de ABD ile yapılmıştı

2015’te Obama hükümetinin Çinli birey ve şirketlere karşı siber saldırı suçlamalarını artırıp yaptırım uygulama kararı almasıyla Çin, ABD ile de benzer bir anlayışa varmıştı. ABD’li siber suç uzmanları yaptırım kararının ardından Çinli gruplara karşı kayıtlara geçen iddiaların azaldığını açıklamıştı. Geçtiğimiz ay Çin’de siber güvenlikle ilgili yeni bir yasa uygulamaya koyuldu. Yeni yasa birçok teknoloji şirketi tarafından ülkenin ‘oyun alanını’ çarpıttığı şeklinde yorumlandı.

Kaynak: Reuters

Çin ve Kanada, anlaşma imzalayarak birbirlerinin ticari sırlarını çalmak amacıyla siber saldırı düzenlememe kararı aldı. İki ülke arasındaki anlaşma yalnızca kurumsal verilerin ve patentli teknolojilerin dahil olduğu casusluğu içeriyor. Dolayısıyla istihbarat verileri buna dahil değil. Başbakan Justin Trudeau'nun liberal hükümeti, bu anlaşmayı kısmen kısmen ABD’ye olan bağımlılığı azaltmak için gerçekleştirmek isterken Çinli hükümet ise Kanada’dan satın alınabilecek varlıkların güvenlik koşullarını yumuşatmayı amaçlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği