Samsung araçlara akıl dağıtacak

Samsung her türlü aracı bir adaptör vasıtasıyla internete bağlayıp akıllı hale getirmek için Samsung Connect Auto adlı bir çözüm geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple Carplay’i, Google Android Auto’yu otomobillere yerleştirmeye çalışırken, Samsung da şansını eski araçlarda arıyor. Cumartesi günü tanıtılan ürünün adı Samsung Connect Auto. Cihaz 2000 yılı sonrası üretilen araçların neredeyse tamamında yer alan OBD-II (araç içi veriyolu) üzerinden bağlanıyor. Takıldığı sıradan her otomobili akıllandıran bu sistemin sundukları arasında LTE (4G) hızında internet bağlantısını kablosuz erişim noktası olarak araç içine sunma, yol yardımı sunma, kullanım bazlı sigortalama, otoparktaki konumu bulma ve acil durumlarda kayıtlı numaralara otomatik olarak haber verme gibi pek çok başlık yer alıyor.

Sistem daha şimdiden Amdocs, AT&T, AXA, China Unicom, Cisco, Ericsson, Europcar, HERE, IBM, Jasper, Oberthur Technologies, Openbay, Orange ve Willis Towers Watson gibi bir çok çözüm ortağına sahip.

Samsung bu yeni ürününde bir süredir yaygınlaştırmaya çalıştığı ancak Android’e alternatif olarak çok kabul görmeyen Tizen işletim sistemini tercih etmiş. 2016’nın ikinci çeyreğinde kullanıma sunulacak hizmetin kullanım bedeli konusunda henüz resmi bir açıklama yok.

BONUS BİLGİ: Benzer bir teknoloji, (yüksek hızlı internet erişimi dışında) mobil operatör Verizon Hum adıyla sunuluyor.

Samsung akıllı olmayan araçları bir adaptör ile internete bağlayıp akıllı hale getirmek için bir sistem geliştirdi. Çeşitli telekomünikasyon şirketiyle şimdiden ön anlaşmaları yapılan sistem 2016'nın 2. çeyreğinde hizmete sunulacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği