Ford, araçlar için bir uygulama mağazası kurmak istiyor

Ford'un Ulaşım Mobilite Bulutu (TMC) adlı uygulama mağazası, sadece akıllı otomobil uygulamalarını bünyesinde barındıracak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ford geçtiğimiz yıl Autonomic adlı girişimle Ulaşım Mobilite Bulutu’nu (TMC) kurarak akıllı araçlar için gerçek zamanlı veri kullanan uygulamalar geliştirmek ve internet erişimi sağlamak için çalışmalar yürütmeye başladı. Salı günü Ford’dan yapılan açıklamada, bulut tabanlı bu servisin Amazon Web Hizmetleri (AWS) desteğiyle çalışacağı açıklandı.

Platform sadece Ford’a değil tüm otomobil üreticilerine açık. Park etme, gerçek zamanlı trafik verisi ve araç içi ödeme seçenekleri gibi hizmetler ve uygulamalar için bir alan yaratıyor. Bunu Apple’ın App Store uygulama mağazası gibi düşünebilirsiniz. Ama bu mağazadaki uygulamalar sadece arabalar için.

TMC ayrıca araçları şehir altyapısına, toplu taşıma sistemlerine ve diğer akıllı şehir platformlarına da bağlıyor. Ford otonom araçlar geliştirmek için Argo.AI ile iş birliği yapıyor. Önümüzdeki yıllarda robo-otomobiller trafik bilgileri için TMC’yi kullanabilir ve böylece yol çalışması ya da festival olan bölgelerden uzak durabilir. Her şeyin internete daha fazla bağlı olduğu bir gelecekte bu uygulama mağazası çok daha değerli hale gelebilir. 2020’ye kadar 152 milyon aracın internet erişimi olması bekleniyor.

Otomobiller için uygulama mağazası çözüm için yeterli değil

Ford’un genişletilmiş platformunun tek sıkıntısı ise otomobil üreticilerinin internete bağlı hizmetleri becerememesi ile bilinmesi. Şirketler, sezgisel olarak anlaşılabilecek arayüzler oluşturmak yerine ağır çalışan ve hızla modası geçen özellikler ve tasarımlar kullanıyorlar. Her otomobil şirketi kendi sistemini geliştiriyor ve bu da karmaşaya yol açıyor. Bu yüzden Ford’un evrensel platformu düşük kaliteli uygulama geliştirilmesini ya da bilgi-eğlence sistemlerindeki uyumsuz hizmetleri daha da artırabilir. Öte yandan tüm internet bağlantılı araç özelliklerinizi bir arada tutup organize edebilir ama bu seçenek pek olası görünmüyor.

Gün geçtikçe daha fazla araç üreticisi, kendi internete bağlı sistemlerinin başarısızlığını kabul ediyor. Örneğin Toyota bu yılın başında kendi sisteminden vazgeçti ve internete bağlı araç hizmetleri için Android Auto kullanmaya başladı. Akıllı telefonlara kolayca bağlanabilen sistemler genellikle internete bağlı özelliklere ve araçlara erişmek için daha uyumlu ve kolay bir yöntem sunuyor.

Ancak Apple’ın CarPlay’ine gelen geliştirmelerle (Google Maps ve Waze gibi popüler uygulamalar geçtiğimiz yıl sisteme dahil edildi) ve Android Auto ile bile otomobillere teknoloji getirmek çok zorlu bir görev. Araçlar için bir uygulama mağazası bu sorunu çözmek için yeterli olmayacaktır.

Kaynak: Mashable

Ford geçtiğimiz yıl Autonomic adlı girişimle Ulaşım Mobilite Bulutu'nu (TMC) kurarak akıllı araçlar için gerçek zamanlı veri kullanan uygulamalar geliştirmek ve internet erişimi sağlamak için çalışmalar yürütmeye başladı. Salı günü Ford'dan yapılan açıklamada, bulut tabanlı bu servisin Amazon Web Hizmetleri (AWS) desteğiyle çalışacağı açıklandı. Platform sadece Ford'a değil tüm otomobil üreticilerine açık. Park etme, gerçek zamanlı trafik verisi ve araç içi ödeme seçenekleri gibi hizmetler ve uygulamalar için bir alan yaratıyor. Bunu Apple'ın App Store uygulama mağazası gibi düşünebilirsiniz. Ama bu mağazadaki uygulamalar sadece arabalar için.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği