“Otonom araçları herkes alabilecek”

Ford'un CEO'su Mark Fields, otonom araç ürettiklerinde bu teknolojiye sadece zenginlerin değil milyonların ulaşmasını istediklerini söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı araçlarla ilgili her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Bu durum da bu teknolojinin yakın zamanda hayatımıza gireceğinin bir göstergesi. Ancak her yeni teknolojide olduğu gibi akıllı otomobiller de ilk çıktığında sadece zenginlerin ulaşabileceği bir teknoloji olacak. Ortalama kullanıcının akıllı araçlara ulaşabilmesi biraz daha fazla zaman alacak.

Amerikan otomotiv devi Ford ise, bu teknolojiyi zenginlerin tekelinden çıkarıp kitlelere yayma konusunda kararlı. Ford’un CEO’su Mark Fields, salı günü yapılan bir röportajda “Bizim markamız daima halk için ürünler üretmiştir. Otonom araçlar geldiğinde de bunun sadece lüks araç satın alabilen bir kaç kişiye değil, milyonlara hitap edeceğinden emin olmak istiyoruz” diye konuştu.

Kiralama için de cazip

Ocak ayında akıllı araçlar için Ford Smart Mobility adlı bir departman kuran şirket, Nisan ayında da FordPass adlı bir uygulamayı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ford’un tüm dolaşım hizmetleri için bir platform niteliğinde olması beklenen uygulama gelecekte belki de Ford firmasından otonom araç kiralama amaçlı olarak kullanılabilecek. Bu yöntem otonom araç satın almaktan daha ucuz ve pratik olacağı için Ford’un bu teknolojiyi milyonlara ulaştırma hedefine de erişebilmesini sağlayacaktır.

Ford Araştırma ve İleri Teknoloji Departmanı Başkan Yardımcısı Ken Washington, otonom araç teknolojisinin 4-5 yıl içerisinde hazır olacağını ifade etti. Ancak bu teknolojinin hazır olması, yasaların da bu dönemde hazır olacağı anlamına gelmiyor. Hızla gelişen teknolojiye yasaların uyum sağlaması biraz vakit alıyor. Örneğin Amazon, drone’larla teslim yapabilmek için geliştirdiği Prime Air servisini hizmete sokabilmek için 2 yıldır yasaların hazırlanmasını bekliyor. Otonom araçlar için yasaların ne zaman hazır olacağı belli değil ancak bu teknolojinin Ford’un iddia ettiği gibi milyonlara yayılması için daha çok beklememiz gerekecek.

Ford'un CEO'su akıllı araçları sadece zenginler için değil, halk için üretmeyi amaçladıklarını ifade etti. Akıllı araç teknolojisini 4-5 yıl içerisinde tamamlamayı hedefleyen Ford'un ilk etapta satış yerine kiralama yöntemini kullanabileceği düşünülüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği