Ford paylaşım hizmetlerine özel araç üretecek

Otomotiv devi Ford, Uber ve Lyft gibi ortak kullanım hizmetleri sunan şirketlerin ihtiyaçlarına özel geliştirilmiş otonom araçlar üreteceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ford, Uber ve Lyft gibi ortak otomobil kullanım hizmetleri sunan şirketler için sürücüsüz araçlar üreteceğini açıkladı. Ford’un baş yöneticisi olan Mark Fields, önümüzdeki yılların arabaların otomasyon özelliği tarafından şekilleneceğini ve sürücüsüz seyahat etmenin hayatlarımızı çok büyük ölçüde değiştireceğini belirtti.

Fields konuşmasında, “Sadece lüks araçları satın alabilen insanlar için çalışmıyoruz, milyonlarca insanın satın alabileceği nitelikte çevre problemlerini çözebilen ve güvenliği arttırılmış araçlar üretmeyi gaye edindik.” dedi. Ford, Tesla, Audi ve BMW’nin yollardaki sensörler sayesinde hızı kontrol eden ve kendi kendine giden arabalarının aksine yeni arabalarının direksiyonsuz ve gaz pedalı olmaksızın tamamen otonom olacağını söyledi.

“Otonom araçları milyonların hizmetine sunacağız”

Ford’un baş teknoloji sorumlusu Raj Nair, “Ford, on yıldan fazladır otonom araçlar üretip test ediyor. Yazılımı ve sensörlü sistemleri başarılı bir şekilde bir araya getirebildiğimiz için stratejik bir avantajımız var. Bu sayede otonom araçları milyonların hizmetine sunmamız mümkün olacak.” şeklinde konuştu.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]113 yıllık Ford, yeni araçlarının ortak otomobil kullanımı gibi ticari hizmetlere özel olarak tasarlayacak.[/inlinetweet] Şirket, Uber ve Lyft ile iş ortaklığı yapıp yapmayacağını açıklamadı ama bütün seçenekleri değerlendirdiklerini belirtti.

Öte yandan Ford, uzun süredir birlikte çalıştığı lazerle mesafe tespit etme teknolojisi (LIDAR) üreten Velodyne adlı şirkete, Çinli arama motoru şirketi Baidu ile birlikte 150 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Ford’un araştırma ve ileri mühendislik müdürü Ken Washington, “Amacımız halkın bir parçası olmaktı. Günümüzde, 40’tan fazla girişim projesiyle aktif olarak çalışıyoruz. Ayrıca birçok iş geliştirme merkeziyle güçlü ortaklıklar kurduk, bu sayede teknoloji ve servislerimizi çok daha hızlı bir şekilde geliştiriyoruz.” dedi (Basın toplantısının tamamını Youtube üstünden izleyebilirsiniz).

Volvo ve Uber iş birliği

Ford’un bu hamlesinin hemen ardından İsveç merkezli otomobil üreticisi Volvo, Uber ile otonom araçlar konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Anlaşmaya göre şirketler 300 milyon dolarlık yatırımla önümüzdeki aydan itibaren ABD’nin Pittsburgh şehrinde otonom araçları Uber kullanıcılarının hizmetine sunacak.

Şimdilik şoför koltuğunda bir şoförle seyahat edecek olan araçlar önümüzdeki aydan itibaren, Uber’in otonom sürüş yazılımıyla hareket edecek. İki şirket bu yatırımda eşit pay sahibi olacak.

Kaynak: The Guardian, Business Insider

Ünlü otomotiv şirketi Ford, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Uber ve Lyft gibi ortak kullanım hizmetleri sunan şirketlere özel otonom araçlar üreteceğini belirtti. Bu alanda çalışmalarını sürdüren Ford, Çinli Baidu şirketi ile birlikte, LIDAR teknolojisi üreten Velodyne adlı şirkete yatırım yaptı. Öte yandan Volvo ve Uber, önümüzdeki aydan itibaren ABD'nin Pittsburgh kentinde hizmet verecek otonom araçlar için 300 milyon dolarlık bir ortaklık anlaşması imzaladı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği