Ford otonom araçlara 4 milyar Dolar harcayacak

Ford Motor, yeni kurduğu limited şirketi aracılığıyla 2023'e kadar otonom araç çalışmalarına 4 milyar Dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ford Motor, yeni kurduğu limited şirketi aracılığıyla 2023’e kadar otonom araç çalışmalarına 4 milyar Dolar yatırım yapacağını duyurdu. Otomobil üreticisi Salı günü yaptığı açıklamada Ford Autonomous Vehicles Limited Şirketi’ni kurduğunu ve tüm otonom sürüş ve otonom araç çalışmalarının bu şirketin çatısı altında toplanacağını açıkladı. 4 milyar Dolar’lık yatırımın 1 milyar Dolar’ı şirketin daha önce yatırım yapacağını açıkladığı Argo AI adlı otonom sürüş girişimine gidecek.

Yeni limited şirketi Ford’un Detroit’teki Corktown kampüsünde çalışmalarını yürütecek ve Ford’un Argo AI‘daki hisselerini elinde bulunduracak. Ford’un otonom ve elektrikli araçlar bölümünün yöneticisi Sherif Marakby Ford Autonomous Vehicles Limited Şirketi’nin CEO’su olarak atandı.

Ford daha önce Detroit’in Corktown bölgesinde bulunan eski bir tren istasyonunu satın almış ve burayı bir teknoloji merkezi haline getirerek bölgeye canlılık ve yeni iş imkanları getirmek için çalışacağını açıklamıştı.

Yatırım gelecek hakkında fikir veriyor

Argo AI’a yapılacak olan yatırım 2017’nin Şubat ayında açıklanmıştı. Ancak toplam 4 milyar Dolar yatırım yapılacağı bu hafta ilk kez dile getirildi. Bu miktarda bir yatırım yapılması ve Ford’un otonom araçlar için yeni bir şirket kurması, otomobil üreticisinin hedefleri hakkında da fikir veriyor. Bu hamle şirketin ar-ge aşamasından çıkıp otonom araç işine girdiğinin bir kanıtı olabilir. Yani Ford otonom araçların ticari uygulaması alanında bir gelecek görüyor.

Ford CEO’su Jim Hackett “Ford otonom sürüş değer zincirinde, teknoloji geliştirmeden iş modeli inovasyonuna ve kullanıcı deneyimine kadar çok büyük gelişme kaydetti. Şimdi, önümüzdeki fırsatlara en iyi şekilde ulaşabilmek adına otonom sürüş platformumuzu tek bir takım altında toplamak için en uygun zaman.” şeklinde konuştu.

Kaynak: TechCrunch

Ford Motor, yeni kurduğu limited şirketi aracılığıyla 2023'e kadar otonom araç çalışmalarına 4 milyar Dolar yatırım yapacağını duyurdu. Otomobil üreticisi Salı günü yaptığı açıklamada Ford Autonomous Vehicles Limited Şirketi'ni kurduğunu ve tüm otonom sürüş ve otonom araç çalışmalarının bu şirketin çatısı altında toplanacağını açıkladı. 4 milyar Dolar'lık yatırımın 1 milyar Dolar'ı şirketin daha önce yatırım yapacağını açıkladığı Argo AI adlı otonom sürüş girişimine gidecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği