Ford eski bir tren istasyonunu teknoloji merkezine dönüştürüyor

Geçmişte Detroit’in çöküşünün sembolü olarak görülen Michigan Merkez Tren İstasyonu, Ford tarafından satın alınıp hayata döndürülüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir dönem ABD’nin otomotiv sektörünün başkenti konumunda olan Detroit şehri uzunca bir süre atıl durumda kaldıktan sonra, son yıllarda küllerinden doğmaya çalışıyor. Geçmişte şehrin çöküşünün sembolü olarak görülen Michigan Merkez Tren İstasyonu da bu dönüşüm sayesinde hayata dönüyor. Şehrin dönüşümüne katkıda bulunan Ford, bu yapıyı satın alarak yeni kampüsünün merkezi yapacak.

Detroit ikonu yapının önünde yapılan basın toplantısında Ford’un tren istasyonu için yaptığı teklifin kabul edildiği ve anlaşmanın gerçekleştiği açıklandı. Büyük yapı, Ford’un Detroit’in Corktown mahallesini yeni otomotiv kampüsü yapma projesinin merkezinde yer alacak. İstasyonu 1995’ten bu yana elinde bulunduran Matthew Moroun “Anlaşma tamamlandı. İstasyonun geleceği belirlendi. Binanın yeni sahibi, binanın geleceği için en uygun olan kişiler olacak. İstasyon yeniden Detroit’in gelişiminin ve başarısının parlak bir sembolü haline gelecek.” şeklinde konuştu.

Sürpriz olmadı

Bu anlaşma aslında Detroit’in en kötü saklanan sırrıydı. Aylar öncesinden böyle bir çalışma yürütüldüğü biliniyordu. Anlaşmayla birlikte, şehir merkezine çok yakın olmasına rağmen merkeze göre çok geri kalmış olan Corktown bölgesi de artık Detroit’in yeniden doğuşundan faydalanabilecek.

Anlaşma Detroit’i değiştirme potansiyeline sahip. Şehrin merkezi halihazırda iş ve kültür anlamında bir yenilenme sürecinden geçiyor ancak çevre mahalleler henüz bu gelişime ayak uydurabilmiş değil. Corktown yeni işletmeler ve konutlar için çok geniş alanlara sahip. Michigan Merkez İstasyonu’nun yeniden düzenlenmesi, bölgenin gelişmesi için gereken ilgi ve paranın buraya yönlenmesini sağlayacak.

Bu, Ford’un Detroit’in Corktown bölgesine yaptığı ikinci büyük yatırım. Bu yılın başında Ford, Michigan Merkez İstasyonu’ndan yaklaşık 800 metre uzaklıktaki The Factory adlı binaya 200 işçi yerleştireceğini duyurmuştu. Yeniden düzenlenen tren istasyonu 1000 adet Ford çalışanına ev sahipliği yapabilir. Şu anda Ford’un çoğu çalışanı Detroit’in Dearborn bölgesindeki tesislerde bulunuyor.

Kaynak: TechCrunch

ABD’nin Detroit şehri uzunca bir süre atıl durumda kaldıktan sonra, son yıllarda küllerinden doğmaya çalışıyor. Geçmişte şehrin çöküşünün sembolü olarak görülen Michigan Merkez Tren İstasyonu da bu dönüşüm sayesinde hayata dönüyor. Şehrin dönüşümüne katkıda bulunan Ford, bu yapıyı satın alarak yeni kampüsünün merkezi yapacak.Bir yanıt

Yorumunuz: