Parmakiziyle otopark ödemesi

Otomobil üreticisi SEAT, parmak izi kullanılarak otopark ücretini ödemeyi sağlayan sistem için SAP ve Samsung'la işbirliği yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otomasyon çağında otomobiller de internete ve otomasyon sistemlerine gitgide daha fazla bağlı olmaya başladı. Bunun bir sonucu olarak SEAT, Samsung ve SAP yaptıkları ortak bir çalışma ile parmak izi kullanılarak dijital ödeme yapılmasını sağlayacak bir sistem geliştirdi.

Samsung’un dijital ödeme sistemi Samsung Pay ve SEAT’ın Connect App uygulaması ile kullanıcılar istedikleri yerden park alanı ayırtabilecek ve ayırttıkları park alanına yönlendirilebilecek. Otoparka varıldığında, tüm bariyerler otomatik olarak kaldırılacak ve ödeme kullanıcı parktan ayrılırken dijital cüzdanından otomatik olarak yapılacak. Ödemeyi onaylamak için SEAT’ın araca yerleştirdiği parmak izi okuyucular kullanılacak.

Ayrıca, kullanıcıların araçlarını akıllı telefon ya da saatlerini kullanarak çalıştırmasını sağlayan dijital anahtar paylaşımı servisinin işbirliği sayesinde başkalarının da bu araçları kısıtlı bir süre boyunca kullanmasına izin verilebilecek.

Bu hizmetlere dair açıklamalar Barcelona’daki  Mobil Dünya Kongresi‘nde yapıldı. Benzer bir ödeme sistemi geçtiğimiz günlerde Japonya hükumeti tarafından tanıtılmıştı. Japonya, ülkeye gelen turistlerin parmak iziyle ödeme yapmasını sağlayan sistemi 2020’ye kadar yerleştirmeyi amaçlıyor.

Otomobil üreticisi SEAT, Samsung ve SAP ile çalışarak otopark ücretini parmak izi ile ödemeyi sağlayan bir sistem geliştirdi. SEAT ayrıca otomobilin yanında değilken bile bir başkasının kullanmasına izin vermeyi sağlayan dijital anahtar paylaşım sistemini otomobillerinde kullanacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği