Hindistan’da parmakla alışveriş dönemi

Hindistan'da müşterilerin sadece parmak izi kullanarak banka hesabından ödeme yapmasını sağlayan Aadhaar Pay adlı sistem kullanıma sunuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan’daki nakit para kullanım sorunu her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Ülkenin nakit paradan kurtularak tüm para akışını dijitalleştirme ve kayıt altına alma çabasının bir ürünü olarak, IDFC Bank, Aadhaar Pay adlı yeni bir yöntemi kullanıma sundu. Bu yöntem sayesinde akıllı telefonu olmayan vatandaşlar da sadece parmak izi kullanarak alışveriş yapabilecek.

Satıcılar Android telefonlarına indirdikleri bir uygulama ve telefona taktıkları bir parmak izi okuyucu cihazla müşterilerine ödeme yapma imkanı sunacak. Uygulama üzerinden bankalarının adını seçen kullanıcılar, kendilerine özel Aadhaar numarasını girdikten sonra şifre olarak parmak izlerini kullanacak. Böylece müşterinin banka hesabındaki para otomatik olarak satıcının hesabına aktarılacak.

Hedef herkesi sisteme dahil etmek

Hindistan’da bir milyarın üzerinde kişi Aadhaar kart kullanıyor. Bu özelliği ile Aadhaar kart, dünyanın en büyük biyometrik tabanlı kimlik tanıma sistemi unvanını da elinde bulunduruyor. Hindistan yönetimi ülkedeki tüm banka hesaplarını Aadhaar karta bağlamak istiyor. Şu anda 400 milyon kişinin hesapları Aadhaar karta bağlı.

Yeni yöntem, Hindistan’da bir akıllı telefona sahip olmayan, internete erişimi bulunmayan ya da okuma yazma bilmeyen kişilerden oluşan çoğunluğun da nakit para olmadan ödeme yapmasını sağlayabilir.

Ülkenin 1,3 milyar kişilik nüfusundan sadece 268 milyon kadarı akıllı telefon kullanıyor. Bu kişilerin de tamamı internete bağlı değil. Geçtiğimiz ay hükumet ülkedeki bazı banknotları tedavülden kaldırınca, dijital ödeme yöntemleri kullanma imkanı olmayan pek çok kişi bankaların ve ATM cihazlarının önünde uzun kuyruklar oluşturmuştu.

İşlem ücreti yok

Aadhaar Pay’in bir başka avantajı da satıcıdan ya da müşteriden herhangi bir işlem ücreti alınmaması. Bu yönüyle sistemin nakit para kullanımından hiçbir farkı yok. Uygulama şimdiden 100’ün üzerinde satış noktasında kullanılmaya başladı.

IDFC Bank kurucusu ve CEO’su Dr. Rajiv Lall “Aadhaar Pay, müşterilerin kart okutmasına, şifre hatırlamasına ya da uygulama kullanmasına ihtiyaç duymayan; ödeme yapmanın en kolay yolu. Daha önemlisi hiçbir işlem ücreti alınmaması. IDFC Aadhaar Pay, nakitsiz ödemelerin gelişimini hızlandıracak ve devletin dijitalleşme çabalarına katkıda bulunacak.” şeklinde konuştu.

Bu açıklama, Hindistan hükumetinin bu yıl içinde açıkladığı Unified Payment Interface’in (UPI) de gelişiminde önemli bir rol oynuyor. UPI hükumetin kişiler arası para transferlerinde ve e-ticarette daha hızlı ve kolay para aktarımı için geliştirdiği bir proje.

Kaynak: Mashable

Hindistan'ın nakit paradan kurtulup alışverişleri dijitalleştirme çabasında yeni bir adım olarak parmak izi ile ödeme sistemi geliştirildi. Aadhaar Pay adı verilen sistemde Satıcılar Android telefonlarına indirdikleri bir uygulama ve telefona taktıkları bir parmak izi okuyucu cihazla müşterilerine ödeme yapma imkanı sunuyor. Uygulama üzerinden bankalarının adını seçen kullanıcılar, kendilerine özel Aadhaar numarasını girdikten sonra şifre olarak parmak izlerini kullanıyor. Böylece müşterinin banka hesabındaki para otomatik olarak satıcının hesabına aktarılıyor. Her iki taraftan da işlem ücreti almayan sistem bu yönüyle nakit para kullanmakla aynı.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği