E-cüzdan doğudan batıya yayılacak

Dünyaya yeni açılan Asya ve Afrika pazarlarında gelişmekte olan orta sınıf, kredi kartıyla tanışmadan e-cüzdana geçiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kredi kartı ile internetten neredeyse her şeyi satın alabiliyoruz. Pek çok farklı ödeme yöntemi gelişti ve artık nakit olmadan da alışveriş yapabiliyoruz. Peki o zaman neden hala nakit kullanılıyor? Bunun dört ana sebebi var:

  1. Dükkan sahipleri kredi kartıyla yapılan alışverişlerde bankaya para ödemeyi sevmiyor.
  2. Nakit para anonim. Ardında hiç iz bırakmıyor.
  3. Bir çok insan nakit parayla bütçesini daha kolay kontrol edebiliyor. Cebinde ne varsa onu harcıyor.
  4. Her yerde ATM var. Nakit lazım oldukça çekilebilir.

Gelişmiş batı ülkelerinde zaten kredi kartı kullanımı oldukça yaygın olmasına rağmen bu sebepler hala geçerli. Çin, Hindistan, Afrika gibi büyük pazarlarda ise durum biraz farklı. Şimdiye dek herhangi bir alım gücü olmayan ülkeler yavaşça gelişip dünya pazarına açılmaya başladılar. Bu ülkelerde hızla gelişen bir orta sınıf var. Peki bu pazarlardaki insanlar için de aynı sebepler geçerli mi?

  1. Yeni pazarlarda da dükkan sahipleri komisyon ödemeyi sevmiyor ve bu yüzden kredi kartı kabul etmiyorlar. İnsanların da zaten kredi kartı yok, haliyle kredi kartı sayısının artması için bir sebep de yok.
  2. Nakit paranın iz bırakmaması durumu zaten evrensel bir konu.
  3. Nakit parayla bütçe planlaması daha kolay. Bu durum, keyfi harcamaların daha az olduğu ülkelerde daha da fazla ön plana çıkıyor.
  4. Her yerde ATM var. Bu noktada yeni pazarlar batı ile uyuşmuyor. Çin, Hindistan ve Afrika’da şehirleşmiş alanlar Avrupa ya da Kuzey Amerika kadar yaygın değil. Ama dört sebepten ilk üçü hala geçerli. Yani insanlar hala nakit tercih ediyorlar. Peki istediğin zaman para çekememe problemi nasıl aşılacak?

Elektronik cüzdanlar bu noktada devreye giriyor. Bir örnekle açıklayacak olursak: eve su sipariş ettiğinizi ancak yanınızda nakit olmadığını düşünün. Sucu da kredi kartı kullanmıyor. Ama hem sizde hem de sucuda akıllı telefon var. Bir kaç dokunuşla e-cüzdanınızdan sucunun hesabına para aktarabilirsiniz.

Elektronik cüzdanın diğer üç noktada nakit paradan farkı yok ve dördüncü noktada nakitten daha iyi. Elektronik cüzdanda alışverişlerde komisyon yok, bütçe planlaması nakitten bile iyi çünkü tüm paranızı kuruşuna kadar görebiliyorsunuz. Alışverişlerinizin ne kadar takip edildiği, şirketle aranızdaki güven ilişkisine bağlı ancak para akışını sizden başka kimsenin görmemesini sağlayacak sistemler mevcut. Son olarak ATM’lere uğramak zorunda kalmıyorsunuz.

Ağacı yaşken eğmek

Bu sebeplerden dolayı Hindistan’da hizmete giren Paytm adlı e-cüzdan uygulaması kısa sürede çok popüler oldu. Batıda oturmuş bir sistem var ve bunu değiştirmek çok zor. Ancak Hindistan, Çin ve Afrika dünya nüfusunun yarısından fazlasını oluşturuyor ve buralarda sistem yeni yeni şekilleniyor. Haliyle e-cüzdan gibi insanların tüm alışveriş alışkanlıklarını değiştirecek bir ürününüz varsa bunu bu ülkelerde yaymak çok daha kolay ve akıllıca.

Bu ülkelerde git gide yaygınlaşan e-cüzdan sisteminin, ATM ya da kredi kartı kullanmayan göçmenler aracılığıyla batıya da yerleşmesi ise sadece zaman meselesi.

Kredi kartının yaygın olduğu batı ülkelerinde bile insanlar hala nakitten vazgeçmiş değil. Nakit paranın yerini kredi kartının değil e-cüzdanların alacağını söylemek yanlış olmaz. E-cüzdan dünyaya yeni açılan pazarlarda çok daha yaygın olarak kullanılıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği