Paytm 200 milyon kullanıcıya ulaştı

Paytm adlı finans teknolojisi girişimi, pazartesi günü yaptığı açıklamada uygulamanın toplam kullanıcı sayısının 200 milyonu geçtiğini duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nakit paranın hala piyasada en önemli yere sahip olduğu Hindistan’da, internet üzerinden para transferi imkanı sunan bir platform her gün 700 bin yeni kullanıcı kazanıyor. Paytm adlı finans teknolojisi girişiminin CEO’su Vijay Shekhar Sharma, pazartesi günü yaptığı açıklamada uygulamanın toplam kullanıcı sayısının 200 milyonu geçtiğini duyurdu. Bu hedefin ulaşılması ile birlikte Sharma, 2020’ye kadar ulaşılması planlanan yeni hedefin 500 milyon kullanıcı olduğunu belirtti.

Altı yıllık dijital cüzdan uygulaması, Hindistan’ın şehir merkezlerinde oldukça popüler olsa da geçtiğimiz yıla kadar etkisi bu bölgelerle sınırlıydı. Kasım ayında ülkedeki banknotların önemli bir kısmının tedavülden kaldırılmasıyla milyonlarca Hintli dijital cüzdan uygulamalarına akın etti. Bu uygulamaların en popüleri de Paytm oldu.

Hintlilerin yüzde 80’i halen nakit parayı diğer alışveriş yöntemlerine tercih ediyor. Ancak nakit sıkıntısının yaşandığı noktada Paytm, Freecharge ve MobiKwik gibi fintek uygulamaları Hindistan halkı için bir ilaç gibi geldi. Başbakanın nakit paraların tedavülden kalkacağını açıklamasının ardından Paytm kullanımında yüzde 435 artış gözlendi. Uygulama indirme rakamları da yüzde 200 arttı. İki haftadan kısa bir sürede Paytm günlük 7 milyon nakit aktarımı gerçekleştirmeye başladı. Bu rakam ülkedeki tüm kredi kartları ve banka kartları ile yapılan işlemlerden daha fazla.

Herkes kullanıyor

Paytm artık ülkede her noktada ulaşılabilen bir ödeme biçimi haline geldi. İnternet üzerinden hizmet veren servislerin yaklaşık yarısının yanı sıra; küçük esnaflar, yol kenarında ve aracının arkasında satış yapan satıcılar da dahil olmak üzere pek çok noktada artık Paytm ile ödeme kabul ediliyor.

Paytm Başkan Yardımcısı Deepak Abbot yaptığı bir basın açıklamasında “Paytm olarak bizim amacımız, satıcılara ve müşterilere, sıfır masrafla dijital para aktarım hizmeti sunabilmek. Toplamda 200 milyon ve günlük 500 binden fazla kullanıcıya ulaşmış olmamız, ülkemizin bizim ödeme çözümümüze duyduğu güveni gösteriyor ve bizim hızlı ve kolay ödeme yöntemine olan inancımızı daha da perçinliyor.” şeklinde konuştu.

Paytm’in yükselişine farklı bir açıdan göz atacak olursak kurucunun yeni hedeflerini inceleyebiliriz. 2015 Ağustos’unda Paytm 100 milyon kullanıcıya ulaştığında şirket her ay 75 milyon para transferi yapıyordu. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında ise uygulama üzerinden 200 milyon para transferi gerçekleştirildi. Kurucunun 2017 yılındaki hedefi toplam iki milyar işlem yapmak.

Kaynak: Mashable

Nakit paranın hala piyasada en önemli yere sahip olduğu Hindistan’da, internet üzerinden para transferi imkanı sunan bir platform her gün 700 bin yeni kullanıcı kazanıyor. Paytm adlı finans teknolojisi girişiminin CEO’su Vijay Shekhar Sharma, pazartesi günü yaptığı açıklamada uygulamanın toplam kullanıcı sayısının 200 milyonu geçtiğini duyurdu. Bu hedefin ulaşılması ile birlikte Sharma, 2020’ye kadar ulaşılması planlanan yeni hedefin 500 milyon kullanıcı olduğunu belirtti.2 yanıt

Yorumunuz: