Hindistan’ın mobil cüzdanla mecburi tanışması

Hinndistan'da yeni alınan kararla 500 ve 1000 rupilik banknotlar tedavülden kalkınca halk alternatif çözüm olarak dijital cüzdanlara yöneldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan vatandaşları bugüne kadar dijital para transferlerine karşı durdular ancak bu hafta nakit olamadan alışveriş yapmaya mecbur kaldılar. Hindistan hükumetinin 500 ve 1000 rupilik banknotları tedavülden kaldırmasının ardından pek çok kişi Paytm, Ola Money ve Freecharge gibi mobil cüzdan uygulamalarını indirmeye başladı. Bu durumu fırsat bilen mobil cüzdan şirketleri ulusal gazetelere tam boy ilanlar  vererek müşteri çekmeye çalıştı.

Dijital cüzdanlar karlı çıktı

Ola Money Çarşamba günü yaptığı açıklamada, cüzdan yüklemelerinde yüzde bin 500 artış olduğunu ifade etti. Paytm’in kullanıcı trafiği de yüzde 435 artış gösterdi. Ayrıca indirme rakamları yüzde 200, para transferi rakamları da yüzde 250 arttı.

Çarşamba günü Hindistan’da bankalar kapalı olduğu için halk günlük harcamalarda kullanacak banknot bulmakta zorlandı. Mobil cüzdanlar da bu fırsatı iyi değerlendirdi. E-ticaret şirketi Snapdeal, sahibi olduğu Freecharge üzerinden yeni bir özelliği kullanıma sokarak, müşterilerine kapıda FreeCharge ile ödeme imkanı sundu. Ülkede pek çok e-ticaret şirketinin kapıda nakit ödeme seçeneğini geçici süreliğine kaldırdığı dönemde sunulan bu özellik büyük rağbet gördü.

Vatandaşlara ulaşma çabası

Hindistan’da pek çok kişi hala dijital para ile işlem yapmak istemiyor ve bir banka hesabı açmayı reddediyor. Bu soruna çözüm bulmak için dijital ödeme şirketleri alternatif yöntemler geliştiriyor. Paytm yaptığı açıklamada müşterilere ulaşabilmek için, müşterilerin nakit para ile dijital cüzdanlarını doldurabilecekleri yeni noktalarda çalışacak 10 bin kişiyi işe alacağını duyurdu. Şirket şu anda 2 milyon satıcı ile yaptığı anlaşmalarla müşterilere Paytm ile alışveriş imkanı sunuyor.

Hindistan’da bankalar perşembe günü açıldığında önlerinde uzun kuyruklar oluştu. Vatandaşlar tedavülden kalkan paralarını diğer banknotlarla değiştirmek için şubelere akın etti. Hükumet şu anda vatandaşların sadece günde 4 bin rupi (170 lira) değerinde banknot değişimi yapmasına izin veriyor.

Kaynak: Mashable

Bugüne kadar mobil cüzdanlara ve dijital bankacılığa mesafeli yaklaşan Hindistan vatandaşları, bu hafta ellerindeki banknotlar tedavülden kalkınca, dijital çözümlere mecbur kaldı. Hükumetin 500 ve 1000 rupilik banknotları tedavülden kaldırmasıyla vatandaşlar Paytm, Ola Money ve Freecharge gibi uygulamaları yüklemeye ve kullanmaya başladı. Bu uygulamaların kullanım rakamları bir günde katlanarak arttı.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği