Çöken e-cüzdan hizmeti Hindistan’ı karıştırdı

Hindistan'da nakit yetersizliğiyle ortaya çıkan kriz herkesi dijital cüzdanlara yönlendirmişti. Bu haftaysa bir dijital ekonominin nasıl çöktüğü görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan’da nakit yetersizliği ile ortaya çıkan kriz yaşayanları dijital cüzdanlara yönlendirmişti. Fakat bu hafta, internet tabanlı bir ekonomi sisteminin kısa süreli de olsa nasıl çöktüğü görüldü. İletişim şirketi One97 Communications‘ın 2010 yılında hayata geçirdiği Paytm bu hafta servis dışı kalınca yemek veya taksi gibi temel ödemeler dahi yapılamadı.

Şirket sözcüsü 170 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olan servisin aniden artan işlemlerle başa çıkamadığını söyledi. Platformda günde 7 milyon işlemin gerçekleştirilmesiyle normalin üç katı trafiğin oluştuğu belirtilirken bazı kullanıcılar hala işlem yapmakta zorlanıyor. İşlem trafiği için bir yandan yeni sunuculara yönlendirme yapılıyorken diğer yandan kapasitenin arttırılması için çalışılıyor. Alternatif ödeme uygulamaları için kullanıcılar Ola Money ve MobiKwik’e yönlendiriliyor.

Manipur eyaletinin başkenti olan Imphal’daki kullanıcılar, hafta sonu çıkan ayaklanmanın sonrasında Hindistan hükümetinin interneti kapatması sebebiyle hala (online) işlem yapamıyor. Bu ülkenin belli kısımlarında internetin kesildiği ilk sefer değil. Pakistan sınırında yer alan Cemmu ve Keşmir eyaletinde bu uygulama neredeyse rutine bindi. Ülkenin batısındaki Gucerat’ta da gerçekleşen protesto sırasında internet kısa süreliğine kapatıldı.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri

Öte yandan Hindistan ekonomisi ABD, Çin, Japonya ve Almanya’nın ardından en büyük beşinci ekonomi olarak, 150 senedir ilk defa İngiliz ekonomisini geçti. Nitekim İngiltere, bu sene Avrupa Birliği’nden çıkma kararını almasından sonra politik belirsizliklerin arasında kalınca düşüşe geçmişti. Senenin başlarında, Çin’i tüketime bağlı olarak edindiği ‘dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi’ sıralamasında geçen Hindistan, o esnada 2,29 trilyon Dolar’lık bir ekonomiye sahipti.

Kaynak: Mashable

Hindistan ekonomisi ABD, Çin, Japonya ve Almanya'nın ardından en büyük beşinci ekonomi olarak, 150 senedir ilk defa İngiliz ekonomisini geçti. Nitekim İngiltere, bu sene Avrupa Birliği'nden çıkma kararını almasından sonra politik belirsizliklerin arasında kalınca düşüşe geçmişti. Senenin başlarında, Çin'i tüketime bağlı olarak edindiği 'dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi' sıralamasında geçen Hindistan, şu anda herkesin kullandığı dijital cüzdanlarla ilgili sıkıntı yaşıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği