Hindistan’ın ödemeleri dijitalleştirme planı

Hindistan'da devlet eliyle geliştirilen dijital para aktarım sistemi UPI, para aktarımlarını dijital hale getirip bu alanda bir standart oluşturmak istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan, finans teknolojilerinde yeni bir standart oluşturmaya hazırlanıyor. UPI (Birleşik Ödeme Arayüzü) adı verilen sistem, ülkedeki kişilerin kimlik bilgilerinin kayıtlı olduğu Aadhaar adlı sistemi kullanarak, yeni bir banka hesabı açmaya gerek duymadan ödeme yapmayı sağlıyor. Böylece vatandaşlar sadece telefonlarına bir uygulama indirerek sisteme dahil olabiliyor.

Hindistan’da 1,2 milyarın üzerindeki nüfusun akıllı telefonlara hızlıca adapte olması ve bankaların akıllı telefonlar kadar hızlı yaygınlaşamaması, ülkenin fiziksel bankacılık tam olarak yerleşmeden dijital bankacılığa adım atmasına sebep olacak gibi duruyor. Yaygın ve ucuz bankacılık işlemlerinin, daha fazla vatandaşı bankacılık sistemine dahil etmesi bekleniyor.

Fiziksel paranın sonu olabilir

Kar amacı gütmeyen bir kurum tarafından oluşturulan ve merkez bankası ile iş birliği içinde hareket eden UPI, bankaların oluşturduğu sistemlere göre çok daha basit ve kullanışlı. Yerel bankalar tarafından da kullanılabilen sistem Visa ve Mastercard gibi uluslararası para aktarım şirketlerinin koltuğuna göz dikiyor.

UPI kullanılarak kişilere ya da kurumlara ödeme yapılabiliyor. Sistem sayesinde kişiler ve şirketler, birden fazla bankada bulunan hesaplarını tek bir uygulama ile yönetebiliyor. Bu pratik sistem sayesinde fiziksel para tamamen ortadan kaldırılabilir. Market alışverişinin tutarı ya da faturalar akıllı telefon kullanılarak ödenebilir. Doğrulama için şimdilik bir pin kodu kullanılıyor ancak bunun da yakında iris taramasına geçmesi bekleniyor.

Ülkemizde kullanılan TC Kimlik Numarası sisteminin daha detaylı bir versiyonu olan Aadhaar üzerine kayıtlı olan kişiler, uygulamaya e-posta hesabı açar gibi kaydolabiliyor. Ödeme için de banka bilgileri ya da IBAN numarası gibi karmaşık verileri ya da özel bilgileri paylaşmaya gerek kalmıyor.

İş birliği gerekiyor

UPI sisteminin yaygınlaşması ile birlikte bazı bankaların ya da mobil cüzdan şirketlerinin olumsuz etkilenebileceği düşünülüyor. Hindistan’ın nüfusu göz önünde bulundurulduğunda bu etkilerin kısa vadede gerçekleşmesi beklenmiyor. Uzun vadede ise sistemin genişletilmesi için iş birliği anlaşmalarına ihtiyaç duyulabileceği, bu noktada da bankaların ve mobil cüzdan hizmetlerinin devreye girebileceği düşünülüyor.

Küresel teknoloji şirketlerinin de bu sisteme ayak uydurması gerekiyor. Hindistan hükumeti Apple ve Google’ı, sistemlerine Aadhaar doğrulamasını dahil etmeleri konusunda ikna etmeye çalışıyor. Samsung şimdiden ülkedeki bürokratların kullanması için iris tarama teknolojisi bulunan bir tablet geliştirdi bile.

Hindistan’ın bilişim teknolojileri milyarderlerinden Nandan Nilekani, UPI sistemini tüm dünyada kullanılan GPS’e (Küresel Konumlandırma Sistemi) benzetiyor. ABD hükumeti tarafından geliştirilen GPS günümüzde pek çok özel şirketin harita tabanlı hizmetler vermesini sağlıyor. UPI sisteminin de gelecekte tüm dünyada dijital ödeme yapmak için kullanılacağı düşünülüyor.

Kaynak: Reuters

Kalabalık nüfusu sebebiyle bankacılığı çok etkin bir şekilde kullanamayan Hindistan, akıllı telefonları para aktarımı için kullanan bir yönteme geçiyor. UPI adı verilen dijital para aktarım sistemi, devlet tarafından vatandaşların kaydının tutulduğu Aadhaar sistemi üzerinden alınan bilgilerle kullanılıyor. Akıllı telefonu ile kayıt olan kullanıcılar sistem üzerinden, tüm banka hesaplarındaki paraları, diğer UPI kullanıcılarına aktarabiliyor. Böylece tüm ödemeler dijital ortamda gerçekleşebiliyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği