Bankacılığı dijitalleştiren 6 yeni teknoloji

Yeni teknolojiler bankacılığın fiziksel uygulamalarını dijital ortama taşıyarak daha hızlı ve daha güvenli hizmet sunmayı amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dijital çözümlerin endüstrileri baştan aşağıya değiştirdiğini düşündüğümüzde her endüstrinin bir şekilde bu gelişmelerden etkilendiğini söyleyebiliriz. Ancak finans hizmetleri büyük ihtimalle dijital devrimden en çok etkilenen endüstri olacak. Bitcoin, blok zinciri gibi yenilikler akla ilk gelenler. Yapay zeka ve geliştirilmiş müşteri hizmetleri de bilinen değişimler. Ancak endüstriyi değiştirecek bazı yeni teknolojiler ya çoktan kullanıma girdi ya da yakında hayatlarımızdaki yerini alacak.

Bu teknolojiler genellikle bankacılığın fiziksel uygulamalarını dijital ortama taşıyarak daha hızlı ve daha güvenli hizmet sunmayı amaçlıyor. İşte bu teknolojilerden bazıları:

Dijital CVV

Kredi kartı ile alışveriş yaparken kullanılan üç haneli kart doğrulama kodu şimdiki haliyle çok fazla işe yaramıyor. Tüm kart dolandırıcılıklarının yüzde 65’inde kartın o sırada alışveriş yapan kişinin yanında olmadığı belirtiliyor. Ancak CVV kodu sık sık değişseydi, kart bilgileri ele geçirilse bile dolandırıcılık yapmak mümkün olmazdı. Fransız dijital ödeme güvenlik şirketi Oberthur Technologies tarafından geliştirilen dinamik CVV kodu tam olarak bu şekilde çalışıyor. Belirli aralıklarla değişen dijital CVV kodu, dolandırıcılıkların önüne geçebiliyor.

Dijital cüzdanlar

Apple Pay, Android Pay, Masterpass, Microsoft Wallet ve Samsung Pay gibi farklı dijital cüzdanlar mobil ödemeler yapmak için kullanılıyor. Dijital cüzdana kaydedilen fiziksel kartları tekrar tekrar çıkarıp ödeme yapmak için kullanmaya gerek kalmıyor. Apple Pay örneğinde, dijital cüzdandan yapılan alışverişin onayı için de parmak izi onayı kullanılıyor. Yani tüm işlem dijital ortama aktarılmış oluyor.

Giyilebilir ödeme cihazları

Akıllı saatler, kol bantları, bileklikler hatta ceketler ödeme yapmak için kullanılabiliyor. Juniper Research’ün tahminlerine göre mobil ve giyilebilir ödemeler 2018 yılında 95 milyar Dolar’ı bulacak. Mobil ödemeler cüzdanı cebinizden çıkarmanıza gerek bırakmazken, giyilebilir ödeme cihazları da telefonu cebinizden çıkarmanızın önüne geçiyor. Sadece saati okutarak ödeme yapmak mümkün hale geliyor.

Kasasız alışveriş

Amazon’un geçtiğimiz dönemde ilk şubesini açtığı Amazon Go adlı süpermarkette kasa bulunmuyor. Müşteriler alışveriş yaparken kimlikleri sensörler ve kameralar tarafından tespit ediliyor ve aldıkları ürünlerin ücreti Amazon Go hesaplarından düşülüyor. Böylece kasada durup ödeme yapmaya gerek kalmıyor. Bu alışverişte paraya dair hiçbir fiziksel olay gerçekleşmiyor.

ATM’ye dokunmadan para çekme

Pek çok banka, ATM cihazlarından kartsız para çekmek için çeşitli yöntemler geliştiriyor. Akıllı telefonların yakın alan iletişimi (NFC) özelliği kullanılarak, hesaba kartsız bir şekilde erişmek mümkün oluyor. Bu örnekte yine fiziksel para söz konusu olsa da parayı çekme işlemi daha dijital hale geliyor.

Mobil ATM’ler

Polonya’da faaliyet gösteren Idea Bank, geceleri para yatırmak ya da para çekmek isteyen müşterilerinin ayağına giden bir ATM cihazı kullanıyor. 2015’ten bu yana sunulan bu hizmet, bir otomobile yerleştirilen ATM cihazının, talep edilen adreslere gitmesi şeklinde gerçekleşiyor. Bu örnekte de geleneksel ATM deneyimi tamamen tersine çevrilerek müşterinin ATM’ye değil, ATM’nin müşteriye gitmesi sağlanıyor.

Kaynak: ComputerWorld

Yeni teknolojiler bankacılığın fiziksel uygulamalarını dijital ortama taşıyarak daha hızlı ve daha güvenli hizmet sunmayı amaçlıyor. Bitcoin, blok zinciri ya da yapay zekalı müşteri hizmetleri gibi çok bilinen teknolojilerin yanı sıra çok bilinmeyen ancak yakında yaygınlaşması beklenen bazı teknolojiler de mevcut. Bunların en dikkat çekenleri: dijital CVV kodları bulunan kredi kartları, dijital cüzdanlar, giyilebilir ödeme cihazları, kasasız süpermarketler, kredi kartı kullanmayan ATM'ler ve mobil ATM'ler.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği