Güvenlik kodu değişen kredi kartları

Fransız dijital güvenlik şirketi Oberthur Technologies, daha güvenli alışveriş için, üç haneli güvenlik kodu saatte bir değişen kredi kartları geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Özellikle internet üzerinde insanların paralarını güvenli tutmak oldukça zor bir iş. Günümüzde pek çok güvenlik sistemi geliştirilmiş olsa da kart bilgilerini çaldıran bir kişi için tüm bu önlemler manasız hale gelebiliyor. Böyle bir durumda, bir şeylerin yanlış gittiğini fark ettiğinizde çoğu zaman iş işten geçmiş oluyor. Sadece 2016’nın ilk yarısında yaklaşık 500 bin kişi kart bilgileri çalınarak dolandırıldı.

Kart bilgilerinin çalındığını fark edip kartı iptal ettirdiğinizde, bazı geri dönülemez harcamaların yapılmış olduğunu görebiliyorsunuz. Peki kartınızın arkasındaki 3 haneli sayı her saat başı değişse nasıl olurdu?

MotionCode teknolojisi

Fransa’daki bankalar şu anda bu yöntemi deniyor. Oberthur Technologies adlı Fransız dijital güvenlik şirketi, arkasında basılı rakamlar yerine, üç haneli sayı gösterebilen küçük bir ekran bulunan kredi kartları geliştirdi. Bu ekranda her saat başı yeni bir sayı görünüyor. MotionCode adı verilen bu teknoloji sayesinde, kart bilgileriniz çalınmış olsa bile, bu bilgiler kısa süre içerisinde kullanılamaz hale geliyor.

ezgif-com-crop

Kartın arkasındaki küçük ekran dışında geri kalan tüm alanları şu anda kullandığımız kredi kartlarına benziyor. kart eğilip bükülse ya da yanlışlıkla çamaşır makinesinde yıkansa bile sorun olmuyor. Tek dezavantajı ise, üzerindeki tüm rakamları ezberleyip kartınızı bir kenarda bırakamıyorsunuz. Arkasındaki rakamlar sürekli değiştiği için kartınız her zaman yanınızda olmak zorunda.

Müşterilerin güvenini artırıyor

İnternet üzerinden alışveriş oldukça yaygınlaşmış olsa da kredi kartı bilgilerini bir internet sitesine vermek istemeyen kişilerin sayısı oldukça fazla. Kartın üreticileri, değişen numaralarla birlikte kart kullanıcılarının, internet üzerinden alışveriş yapmaya daha hevesli olacağını ve bu sayede ekonominin canlanacağını düşünüyor.

Fransa’nın en büyük iki bankacılık grubu Société Générale ve Groupe BPCE, geçtiğimiz yıl yapılan pilot uygulamanın ardından şu anda bu kartları dağıtmaya başlamaya hazırlanıyor. Polonya ve Meksika’da da pilot uygulamalar halen devam ediyor. Birleşik Krallık’ta da benzer bir uygulamaya gidilmesi düşünülüyor.

Kaynak: The Memo

Fransa'da yakında kullanıma girmesi beklenen teknoloji, kredi kartıyla alışverişi daha güvenli hale getirecek. Oberthur Technologies tarafından geliştirilen yeni kredi kartlarının arkasındaki üç haneli güvenlik kodu saat başı değişiyor. Böylece, çalınan kart bilgileri en fazla 1 saat içinde kullanılamaz hale geliyor. Her yıl yüz binlerce kişinin mağdur olduğu kredi kartı dolandırıcılığı da MotionCode adı verilen bu yöntem sayesinde önemli ölçüde önlenmiş oluyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği