Kredi kartı güvenliğinde yeni bir soluk: Da Vinci

İlk bakışta cüzdanınızdaki diğer kartlardan ayırt edilemeyen Da Vinci Choice'un arka kısmında ekran ve klavyeden oluşan küçük bir 'bilgisayar' yer alıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hacker’ların kol gezdiği, siber güvenlik koşullarının yetersiz kalabildiği bir dünyada banka kartlarının ve bankaların paramızı güvende tutmak için daha fazla çaba harcaması gerekiyor. Geçtiğimiz yıl Oberthur Technologies‘in tanıttığı, dolandırıcılığı önlemeyi amaçlayan MotionCode adlı kart, şu anda Fransa’daki Société Générale bankasının müşterilerine sunuluyor. Şimdi ise, Avustralya’nın en büyük banka gruplarından birinin eski Güvenlik Başkanı Simon Hewitt tarafından tasarlanan ve üretilen Da Vinci Choice, finans sektörüne yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

Da Vinci Choice, ilk bakışta cüzdanınızdaki diğer kartlardan ayırt edilemiyor fakat arkasını çevirince işler değişiyor. Zira kartın arkası ekran ve klavyesi olan küçük bir bilgisayardan oluşuyor. Tek bir dokunuşla kartı açıp Da Vinci şifrenizi girerek hangi kartınızla ödeme yapacağınızı seçiyorsunuz. Bütün banka kartlarınızı Da Vinci’ye yükleyebiliyorsunuz. Seçtiğiniz kart ekranda çıkınca, Da Vinci’yi temassız kart okuyucuya okutup ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz.

Şifre yok, sorun yok

Da Vinci’nin asıl özelliği daha büyük çaplı ödemelerde ortaya çıkıyor. Eğer bir restoranda yüklü miktarda bir hesap ödüyorsanız ya da ATM’den yüklü miktarda para çekiyorsanız, Da Vinci’nin küçük ekranında geçici bir şifre beliriyor. Bu tek kullanımlık şifre, paranızın çalınma ihtimalini ortadan kaldırıyor. Hewitt, kartın fiyatının yaklaşık 100 Dolar olacağını ve 2018’in ilk aylarında satışa sunulacağını söyledi. Hewitt, zaman içinde Da Vinci’nin daha büyük ekranlı, daha büyük tuşlu veya daha fazla insana hitap edebilmek için daha basit olan yeni versiyonlarını çıkarmak için bankalarla iş birliği yapmayı düşündüğünü de söylüyor.

Kaynak: The Memo

Hacker'ların kol gezdiği, siber güvenlik koşullarının yetersiz kalabildiği bir dünyada banka kartlarının ve bankaların paramızı güvende tutmak için daha fazla çaba harcaması gerekiyor. Simon Hewitt'in tasarladığı Da Vinci Choice, ilk bakışta cüzdanınızdaki diğer kartlardan ayırt edilemiyor fakat arkasını çevirince işler değişiyor. Zira kartın arkası ekran ve klavyesi olan küçük bir bilgisayardan oluşuyor. Tek bir dokunuşla kartı açıp Da Vinci şifrenizi girerek hangi kartınızla ödeme yapacağınızı seçiyorsunuz. Bütün banka kartlarınızı Da Vinci'ye yükleyebiliyorsunuz. Seçtiğiniz kart ekranda çıkınca, Da Vinci'yi temassız kart okuyucuya okutup ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz. Fakat Da Vinci'nin asıl özelliği daha büyük çaplı ödemelerde ortaya çıkıyor. Eğer bir restoranda yüklü miktarda bir hesap ödüyorsanız ya da ATM'den yüklü miktarda para çekiyorsanız, Da Vinci'nin küçük ekranında geçici bir şifre beliriyor. Bu tek seferlik şifre, paranızın çalınma ihtimalini ortadan kaldırıyor. Hewitt, kartın fiyatının yaklaşık 100 Dolar olacağını ve 2018'in ilk aylarında satışa sunulacağını söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği