Parmak izi okuyuculu kredi kartı

Hollanda merkezli dijital güvenlik şirketi Gemalto, güvenli alışveriş için üzerinde parmak izi okuyucu bulunan bir banka kartı geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2019’da ödeme yapmanın bir çok yolu var: telefonunuzu yaklaştırabilirsiniz, şifre girebilirsiniz ya da nakit verebilirsiniz. Yakında bu yöntemlere bir yenisi eklenecek. Hollanda merkezli dijital güvenlik şirketi Gemalto, güvenli alışveriş için üzerinde parmak izi okuyucu bulunan bir banka kartı geliştiriyor. Parmağınızı kartta bulunan okuyucunun üzerine yerleştirin ve kartı herhangi bir temassız ödeme noktasına yaklaştırarak ödemenizi yapın.

Bu fütüristik ödeme yöntemi yakında gerçek hayatta da kullanılabilecek. Birleşik Krallık bankası Natwest, önümüzdeki aydan itibaren 200 müşterisine parmak izi okuyuculu kartlardan dağıtacak.

Güvenlik üst seviyede

Gemalto parmak izi verinizin sadece kartta depolanacağını söylüyor. Böylece bilgilerinizin çalınma ihtimali çok daha düşük hale geliyor. Ancak hiçbir sistem (biyometrik ya da değil) kişisel verilerinizin tamamen güvende olduğunu iddia edemez. Geçmişte parmak izlerinin bile sahtesinin üretildiği ya da çalındığı görülmüştü.

Ancak bir dizi sayıdan oluşan kredi kartı şifrelerine kıyasla, parmak izinin eşsizliği ve karmaşıklığı çok daha güvenli. Hatta Gemalto sistemin güvenliğine o kadar güveniyor ki normalde şifresiz yapılan harcamalardaki maksimum harcama sınırını tamamen kaldırdı.

Bu uygulama diğer bankalar tarafından da kullanılır mı? Bilmek zor. Ama kartın üzerine yerleştirilmiş bir parmak izi okuyucusu finans teknolojilerinin geleceği için şık bir konsept gibi duruyor.

Kaynak: Futurism

Hollanda merkezli dijital güvenlik şirketi Gemalto, güvenli alışveriş için üzerinde parmak izi okuyucu bulunan bir banka kartı geliştiriyor. Parmağınızı kartta bulunan okuyucunun üzerine yerleştirin ve kartı herhangi bir temassız ödeme noktasına yaklaştırarak ödemenizi yapın. Yakında Birleşik Krallık'ta deneme amaçlı kullanılmaya başlanacak bu kartlarda temassız ödemede harcama sınırı olmayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği