En akıllı cüzdan: Spendwallet

Spendwallet adlı akıllı cüzdan, manyetik akım emülasyonu sistemiyle, kartı cüzdandan çıkarmadan kredi kartıyla alışveriş yapmayı sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde para işlemlerinin çoğunun bankalar aracılığıyla gerçekleşmesi sebebiyle pek çok yetişkin, hatta öğrenciler birden fazla bankadan kart almak zorunda kalıyor. Bu kartlar cüzdanda birikiyor ve her işlem sırasında çıkarıp yerine geri koymak bir süre sonra yorucu bir hal alıyor.

Cep telefonu üreticileri bu probleme çözüm olarak mobil ödemeyi geliştirdi. Apple Pay ve Android Pay gibi sistemlerle müşterilerin akıllı telefonla ödeme yapabilmesi sağlanıyor. Ancak bu sistemin de kendine göre problemleri var. Alışveriş sırasında telefon çalması, telefonun pilinin bitmesi ya da telefonu kasiyere uzatmak zorunda olmak bu problemlerin en basitleri. En büyük sorun ise bu sistemlerin şu anda ABD’de bile sadece mağazaların yüzde 5’inde kullanılabiliyor olması.

Bu probleme bir çözüm geliştirmek isteyen X Lab adlı bir girişim, Spendwallet adında bir akıllı cüzdan geliştirdi. Küçük bir cep telefonu boyutundaki cihaz, hem kredi kartlarının hem de mobil ödeme sistemlerinin yerini almak istiyor.

Her yerde kullanılabiliyor

Bunun için yapılması gereken öncelikle telefonunuza Spendwallet uygulamasını indirmek. Daha sonra cihaz ile birlikte gelen kart okuyucuyu telefonunuza takıp kartlarınızı uygulamaya tanıtmak. Son olarak telefondaki uygulamayı Spendwallet ile eşlediğinizde artık cihazı bir kredi kartı gibi kullanabilirsiniz.

X Lab tarafından geliştirilen manyetik akım emülasyonu sistemi sayesinde, Spendwallet’ı herhangi bir POS cihazına yaklaştırıp, sanki kredi kartınızı okutmuş gibi kullanabiliyorsunuz. Bu da cihazın kredi kartı geçen her yerde kullanılabilmesine imkan sağlıyor.

Üst düzey güvenlik önlemleri

Güvenlik konusunda da önlemler alan X Lab ekibi, cihaza yerleştirilen yakınlık sensörü ile Spendwallet yanınızda değilken cihazı kilitleyebiliyor. Böylece akıllı cüzdanınızı sizden başkasının kullanmasına engel olabiliyorsunuz. Ayrıca cüzdanın kullanılması için akıllı telefondan parmak izi kontrolü de eklenebiliyor. Parmak izi onayı olmadan cihaz kullanılamıyor.

Spendwallet içinde 20’ye kadar kredi kartı bilgisini muhafaza edebiliyor. Bu da çok fazla kredi kartı olanlar için bulunmaz bir imkan. Ekip şu anda cihazın üretimi için ihtiyaç duyduğu 30 bin doları toplamak için bir Indiegogo kampanyası başlattı. Sadece 6 günde hedeflenen paranın iki katı toplandı bile. Ekim ayında satışa sunulması beklenen cihaz 130 dolardan satılacak. Ancak şu anda ön siparişle yüzde 24 indirimli olarak 99 dolara sipariş edilebiliyor.

X Lab adlı bir girişim kredi kartı taşıma problemini bir akıllı cüzdan cihazıyla mobil ödeme yöntemleri kullanmadan çözmeyi amaçlıyor. Spendwallet adlı akıllı cüzdan manyetik akım emülasyonu adlı sistem sayesinde tüm POS makinelerinde kullanılabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği