ATM’lerde de Android Pay kullanılacak

Google ve Bank of America arasında yapılan anlaşma neticesinde, yıl sonuna kadar 5 bin ATM'den Android Pay ile para çekilebilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google yetkililerinin çarşamba günü geliştirici konferansında verdiği bilgiye göre Android Pay çok yakında ATM cihazlarında kullanılmaya başlayacak. Geçtiğimiz Eylül ayında ABD’de kullanıma sunulan Android Pay, müşterilerin mağaza çıkışında Android telefonlarını NFC teknolojisine sahip bir kablosuz okuyucu önünde sallayarak ödeme yapmasını sağlıyor. Müşteriler kredi kartı ve ATM kartı bilgilerini mobil uygulamaya yükleyerek, nakit kullanmak ya da kredi kartını çıkarmak yerine telefonla ödeme yapabiliyor. Uygulama pek çok açıdan Apple’ın mobil ödeme teknolojisi Apple Pay ile benzerlik gösteriyor.

Çarşamba günü yapılan açıklamada Android Pay teknolojisinin, San Francisco’dan başlayarak binlerce Bank of America ATM cihazlarına entegre edileceği duyuruldu. ATM’lerde Android Pay kullanıcıları mobil uygulamayı açıp dijital cüzdandan Bank of America ATM kartını seçecek. Daha sonra telefonu ATM cihazının kart okuyucusuna yaklaştıran kullanıcı kart şifresini girerek hangi hesaptan para çekmek istediğini seçecek.

Uygulama kullanıcıları, kartın cüzdandan çıkarılıp ATM cihazına takılması zahmetinden kurtarıyor. Android Pay ve Apple Pay gibi uygulamalar, kullanıcıların her ödemede kredi kartını cebinden çıkarmak yerine telefondan bir kaç yere dokunup ödemeyi gerçekleştirebilmesini sağlıyor. Bu teknoloji yeterince yaygınlaştığında cüzdanda kart taşımaya da gerek kalmayacak.

Bank of America, kartsız ATM kullanımının yıl sonuna kadar 5 bin adet ATM cihazında mümkün olacağını ifade etti.

Google, Bank of America'ya ait ATM cihazlarından Android Pay kullanılarak para çekilebileceğini duyurdu. ATM'lere yerleştirilecek okuyucular sayesinde Android Pay kullanıcıları kartını cüzdandan çıkarmadan ATM kullanabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği