Kartsız ATM’ye geçiş başladı

ABD bankası Wells Fargo, yaptığı açıklamayla birlikte artık müşterilerinin ABD genelindeki 13 bin ATM’yi kartsız olarak kullanabileceğini bildirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD bankası Wells Fargo, yaptığı açıklamayla birlikte artık müşterilerinin ABD genelindeki 13 bin ATM’yi kartsız olarak kullanabileceğini bildirdi. Şirketin müşterileri ATM cihazlarına kart yerleştirmek yerine, tek seferlik kodlar kullanacak. Kullanıcılar bunun için mobil uygulamadan yararlanacak. Akıllı telefonundan Wells Fargo mobil uygulamasına giriş yapan kullanıcı daha sonra sadece o işlem için kullanabileceği sekiz haneli bir kod alacak. Bu kodun ardından norma ATM şifresini giren kullanıcılar kart kullanmadan işlem yapabilecek.

Banka adına konuşan bir sözcü: “Wells Fargo müşterileri mobil telefonlardan ATM cihazlarına kadar pek çok farklı hizmeti kullanıyor. Ancak mobilin önemi git gide artıyor. 20 milyondan fazla müşterimiz için mobil bankacılık ana tercih haline gelmiş durumda.bu müşterilerimiz mobil şubeyi kullanarak her ay normalden 20 kat daha fazla bankamızla etkileşime geçiyor.” dedi.

Gerçekten daha kolay olacak mı?

Bankaya göre; kartsız ATM etkileşimini mobil cihaz üzerinden gerçekleştirmek müşteriler için daha kolay ve daha güvenli bir seçenek olacak. Bu yılın ilerleyen dönemlerinde banka akıllı telefonların yakın alan iletişimi (NFC) özelliğini ATM cihazlarına getirmeye hazırlanıyor. Şimdilik bu özellik 5 bin adet Wells Fargo ATM’sinde bulunuyor ancak gelecekte bu rakam artırılacak.

Bu yöntem kullanılarak müşteriler Apple Pay, Android Pay ya da Samsung Pay gibi dijital cüzdan uygulamalarını ATM’lerde doğrulama amacıyla kullanabilecek. Böylece karta ya da kod numarasına gerek kalmayacak. Mobilin hızla yayılması göz önünde bulundurulduğunda aslında ATM etkileşimini mobil üzerinden gerçekleştirmek kötü bir hamle değil. Yine de ATM kullanmak için mobil uygulamaya giriş yapıp kod almak o kodu ATM cihazına girmek ardından tekrar şifre girmek yeterince hızlı bir yöntem olmayabilir. Kullanıcıların bu kadar teferruattan sıkılıp eskisi gibi kart kullanarak ATM kullanmak istemesi de mümkün.

Kaynak: Bank Innovation

ABD bankası Wells Fargo, yaptığı açıklamayla birlikte artık müşterilerinin ABD genelindeki 13 bin ATM’yi kartsız olarak kullanabileceğini bildirdi. Şirketin müşterileri ATM cihazlarına kart yerleştirmek yerine, tek seferlik kodlar kullanacak. Kullanıcılar bunun için mobil uygulamadan yararlanacak. Akıllı telefonundan Wells Fargo mobil uygulamasına giriş yapan kullanıcı daha sonra sadece o işlem için kullanabileceği sekiz haneli bir kod alacak. Bu kodun ardından norma ATM şifresini giren kullanıcılar kart kullanmadan işlem yapabilecek.3 yanıt

 1. Can avatarı
  Can

  Yapıkredi nin aylardır uyguladı yöntem. Çok defa cüzdanı evde unutup telefondan QR kod okutarak para çektim. Türkiye bu konuda daha önde imiş :))

 2. Eda Utku Küngör avatarı

  O da bir şey mi, Garanti’de bu usul aylardır var. Kartla para çekmeyi bıraktım desem yeridir =)

 3. Ömer Eriş avatarı
  Ömer Eriş

  bende kullanıyorum hatta kartım nerde bile bilmyorum ama sadece para çekebiliyorsun bu sistemle para yatırmak için kart zorunluluğu var.

Yorumunuz: