Kart girişi olmayan ATM’ler

Britanya'nın en büyük bankalarından Barclays, yakın alan iletişimi teknolojisini kullanan ATM'leri ile akıllı telefonla para çekmeye imkan verecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Britanya’nın en büyük bankalarından Barclays, Android kullanıcılarının akıllı telefonlarını ve banka kartlarını dokundurarak para çekebilecekleri yeni bir ATM sistemi yerleştirmeye hazırlanıyor. Yakın alan iletişimi (NFC) özelliği bulunan Android cihazlarla kullanılabilecek. Android Pay ve Apple Pay tarafından kullanılan ödemek-için-dokun uygulamasıyla aynı teknolojiyi kullanan yeni ATM’lerin işlemleri çok daha hızlı ve güvenli bir hale getirmesi amaçlanıyor.

Şirketten yapılan açıklamada “Akıllı telefonunuzu ya da kartınızı kullandığınızda, telefon ya da kart asla elinizden ayrılmayacağı için kartın kopyalanması ya da dikkatiniz dağıtılarak paralarınızın çalınması gibi bir durum söz konusu olmayacak.” diyor.

Hızlı ve basit işlemler

Kullanıcı ATM’de bulunan NFC okuyucusuna kartı ya da telefonuyla dokunduktan sonra Barclays Android uygulaması üzerinden çekilecek miktarı (maksimum 100 sterlin) ve hesabın pin numarasını girecek. ATM’e direkt olarak herhangi bir giriş yapmaya gerek olmayacak.

Uygulama ayrıca çekilecek miktarın önceden belirlenmesine de izin veriyor. Böylece uygulamadan pin numarasını girdikten sonra 30 saniye içinde telefonu ya da kartı ATM’ye okutarak hızlıca para çekmek mümkün. Şirket bu uygulamayı önümüzdeki yıl içinde İngiltere’nin kuzeyinde yer alan 180 şubesinde 600 cihazla deneyecek. Şimdilik ATM’ler sadece Barclays müşterileri tarafından kullanılabilecek.

Müşteriler ayrıca kartlarını temassız alışveriş için de kullanabilecek ancak akıllı telefon uygulaması üzerinden kartın önceden bu işlem için tanımlanmış olması gerekiyor.

Benzer örnekler var

Uygulama kullanarak para çekmek aslında başka bankalar tarafından da kullanılan bir yöntem. Örneğin İspanya’da hizmet veren CaixaBank 2011’den bu yana uygulama ile iletişim kurabilen ATM cihazları kullanıyor. Geçtiğimiz yıl da ABD’de QR kodları ile doğrulama yapan kartsız ATM’ler BMO Harris Bank tarafından kullanıma sunulmuştu. Yakın zamanda da Bank of America, tıpkı Barclays’in yeni ATM’leri gibi NFC özelliği olan ATM’leri hizmete sunmuştu. Ancak bu ATM’lerde pin kodu akıllı telefon uygulamasından değil, direkt olarak ATM’nin üzerinden giriliyor. Chase‘in de yakın zamanda benzer bir özellik sunması bekleniyor.

 

Kaynak: CNN

Britanya merkezli Barclays bankası, müşterilerinin ATM ile etkileşimini kökten değiştiriyor. Yakın alan iletişimi (NFC) kullanan yeni ATM'lerle birlikte müşteriler kartlarını cihaza sokmak yerine sadece okutacaklar. Hatta NFC özelliği olan bir telefona sahip kullanıcılar kart bile kullanmadan telefonlarını ATM'ye okutarak işlem yapabilecek. Yeni ATM'lerin önümüzdeki yıldan itibaren kullanıma sunulması bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği