Parmak izi okuyuculu kredi kartları

MasterCard, şifrelerin belki de tarihe karışmasını sebep olacak olan, parmak izi sensörüyle ödeme yapmayı sağlayan kredi kartları geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Parmak izlerimiz her geçen gün şifrelerimizin ya da PIN’lerimizin yerini alıyor. Peki parmak izlerimizin kredi kartlarımızı korumak için kullanılabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Kolayca tahmin edilebilen şifrelerle kıyaslandığında, parmak izlerimiz eşsiz olduğu için güvenlik açısından oldukça mantıklı bir seçenek oluşturuyor. MasterCard, parmak izine duyarlı sensörleri bulunan kredi kartları deniyor. Şifrenizi girerken kimse görmesin diye uğraşmak yerine parmağınızı karta dokundurup kimliğini onaylayabileceksiniz.

Bu yeni kartlar şu anda Güney Afrika’da test ediliyor. MasterCard’ın amacı yeni kartları 2017’nin sonuna kadar tüm dünyaya sunmak. Bu teknoloji halka sunulduğunda öncelikle bankanız sizi biyometrik kartın çıktığına dair bilgilendirecek. Eğer ilgileniyorsanız bir kayıt merkezine (muhtemelen bir banka şubesine) giderek parmak izinizi bırakmanızı isteyecek. Parmak izinizin dijital şablonu kartın EMV çipinin içine yerleştirilecek. En fazla iki parmak izi kaydedebilecek ve başka birini sizin kartınızı kullanmak üzere yetkilendiremeyeceksiniz. Parmak izinizin şablonu kaydedildikten sonra kartınızı dünyanın herhangi bir yerinde kullanabileceksiniz.

Hemen kullanılamayabilir

Bu yeni kartın kalınlığını normal bir kredi kartınınki kadar. Parmak izi sensörü ise başparmağınızın tırnağı kadar bir büyüklükte. Kartınızı pos cihazına yerleştirdikten sonra kart bankanızla iletişime geçerek ne kadar ödeme yapılacağı ve kimliğiniz hakkında bilgi alacak. Daha sonra da parmak izinizi isteyerek kimliğinizi doğrulayacak.

Sensör parmağınızı okuyarak gerçekten kartın sahibi olup olmadığınızı anlamak için bilgiyi kartın çipine gönderecek. Eğer kart gerçekten sizinse bankaya “Onaylandı” mesajı gönderilecek ve ödeme gerçekleşecek. Bankadaki işlemlerle uğraşmak ve sonrasında da uzun bir bekleme sürecine girmek gibi şeyler düşünüldüğünde biyometrik kart almak kolay olmayabilir fakat sağlayacağı kolaylıklar için bütün bunlara değer gibi görünüyor.

Kaynak: Engadget

MasterCard parmak izi sensörüyle ödeme yapmayı sağlayan kredi kartları üzerinde çalışıyor. Kartın EMV çipinin içine yerleştirilecek parmak izi şablonu sayesinde şifrelerle uğraşmadan ödeme yapmak mümkün olacak. Bu teknoloji henüz sadece Güney Afrika’da test ediliyor fakat 2017’nin sonuna kadar bütün dünyaya yayılması planlanıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği