Parmak taramasıyla hizmet veren bar

Kuzey Londra'da Proud adlı bir barın müşterileri, bir parmak tarayıcısını kullanarak, kartlarını cebinden çıkarmadan ödeme yapabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Barlardaki teknolojinin gelişmesi müşterilerin kredi kartı ile ödeme yapmasını kolaylaştırıyor. Kuzey Londra’da Proud adlı bir bar bu işlemi daha da kolaylaştırmak için yeni bir uygulamaya geçti. Barın müşterileri, bir parmak tarayıcısını kullanarak, kartlarını cebinden çıkarmadan ödeme yapabiliyor. Müşterinin parmağındaki damarların yapısı, kişinin kartına bağlı olduğu için bar gerekli ücreti karttan çekebiliyor.

Cihaz Sthaler adlı şirket tarafından geliştirildi. Bu teknoloji sayesinde müşterilerin artık yanlarında cüzdan ya da kredi kartı taşımalarına gerek kalmayacak. Biyometrik tarayıcılar kızılötesi ışık kullanarak parmaktaki damar yapısını görünür hale getiriyor. Parmak cihaza yerleştirildiğinde, kayıtlı verilerle parmağın verileri karşılaştırılıyor ve kişinin doğruluğu onaylanıyor. Onaylama işlemi gerçekleşince ödeme alınıyor. Sthaler müşterilerine iki kişinin aynı damar yapısına sahip olma ihtimalinin çok düşük olduğunu söylüyor. İki kişinin aynı parmak damarlarına sahip olma ihtimali 3,4 milyarda bir.

Sahte parmağı fark ediyor

Sthaler ayrıca sahtecilik yapmaya çalışan kişilere karşı da önlemler geliştirdi. Kızılötesi ışıklar parmağı aydınlatarak çalıştığı için, sahtecilik yapmaya çalışanların sahte bir parmak kullanması gerekecek. Ancak cihaz damarların durumunu kontrol ederek, parmağın gerçek olup olmadığını tespit edebiliyor. Eğer parmak canlı değilse işlem gerçekleşmiyor.

Bu aslında biyometrik ödemeler için kullanılan ilk cihaz değil. Hindistan’da da vatandaşların parmak izi, yüz ya da retina tarama yöntemiyle ödeme yapabilmelerini sağlayan sistemler mevcut.

Şimdilik Sthaler’ın parmak tarayıcısından sadece Proud müşterileri faydalanabiliyor ancak sistemin yakında Londra’da farklı mekanlarda da kullanılmaya başlanacağı belirtiliyor.

Kaynak: PSFK

Barlardaki teknolojinin gelişmesi müşterilerin kredi kartı ile ödeme yapmasını kolaylaştırıyor. Kuzey Londra'da Proud adlı bir bar bu işlemi daha da kolaylaştırmak için yeni bir uygulamaya geçti. Barın müşterileri, bir parmak tarayıcısını kullanarak, kartlarını cebinden çıkarmadan ödeme yapabiliyor. Müşterinin parmağındaki damarların yapısı, kişinin kartına bağlı olduğu için bar gerekli ücreti karttan çekebiliyor. Cihaz Sthaler adlı şirket tarafından geliştirildi. Bu teknoloji sayesinde müşterilerin artık yanlarında cüzdan ya da kredi kartı taşımalarına gerek kalmayacak.

2 Yorum

  • Amirim ana sayfadaki içeriklere tek tıklamayla girilmiyor birden fazla browser ile denememe rağmen başaramadım bilginiz olsun. Sağ tıklayıp yeni sekme ile açabildim içerikleri.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği