Amex puanlarıyla e-ticaret

American Express, müşterilerin sadakat puanıyla internetten alışveriş yapmalarını sağlayacak yeni bir sistemin patentini aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’li bankacılık şirketi American Express, alışveriş puanlarında yeniliğe gitmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde patenti alınan “Üçüncü Taraf Dijital Cüzdanda Puanla Ödeme” sistemi sayesinde, kart kullanıcıları, önceki alışverişlerinde biriktirdikleri puanları, internetten yapacakları alışverişlerde kullanabilecekler. Bu sistemle birlikte, ödeme ekranında kredi kartı, ATM kartı gibi seçeneklerin yanında ‘kart puanları’ da yeni bir seçenek olarak sunulacak.

Bugün çoğu puan sisteminde kart sahipleri, biriktirdikleri puanları sadece aynı şirketten ya da o şirketin anlaşması olan diğer bir kaç şirketten alışveriş yapmak için kullanabiliyor. Mesela uçak bileti satın alıp puan biriktirmiş bir kullanıcı artık uçağa binmek istemediğine karar verirse tüm puanları bir daha kullanılmamak üzere yok oluyor. Ancak Amex’in yeni sistemi ile, kullanıcılar uçak biletinden kazandıkları puanları internetten çok farklı bir ürün satın almak için kullanabilecekler.

Her yıl 16 milyar dolarlık puan ‘buhar oluyor’

Ancak kart puanları için fazla seçenek sahibi olmak çoğunlukla müşterilere kötü yansıyor. Kart puanlarını daha az yerde harcayabilen kullanıcıların puanları genellikle daha fazla para ediyor. Örneğin Amex kart puanlarını, partner şirketlerde kullanan müşteriler 1 puanı 1 sent olarak kullanabiliyorken, aynı puanlar kredi kartının ekstresini ödemek için kullanıldığında 1 puanın değeri 0.6 sente düşüyor. Yani fazla seçenek sahibi olmak, kart sahipleri için yüzde 40 kayıp demek.

redemption-options-chart

Seçenekler sınırlı olduğunda ise kullanıcılar çoğu zaman bu puanları kullanmak için bir fırsat bulamıyorlar. 2011’de yapılan bir araştırmaya göre, yıllık 16 milyar dolar değerinde puan hiç kullanılmıyor. Daha yakın bir tarihte Telegraph gazetesinin internet sitesinde yayınlanan habere göre ise geçtiğimiz yıl Britanya’daki kart sahipleri, biriktirdikleri 8 milyar doların üzerinde puanı kullanmadılar. Bunun sebeplerinden birisi olarak da bu puanları takip etmenin ve kullanmanın zor olması öne sürüldü. Araştırma sonuçlarına göre kart kullanıcılarının yüzde 82’si farklı harcama seçenekleri talep ediyor.

American Express’in yeni modeli ile daha fazla kullanıcının puanlarını kullanacağı düşünülüyor. Bu durum kısa vadede şirketin aleyhine görünebilir. Ama insanların bedavaya aldıkları şeyleri daha çok anlatacağı düşünülünce, sırf bu hizmet için bir çok yeni müşterinin American Express kart almak istemesi de muhtemel.

American Express müşterilerine kazandıkları sadakat puanlarını diledikleri gibi harcama imkanı sunacak. Fiziki harcamalardan kazanılan puanlar internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği