Apple Pay’in kredi kartına dönüşmesi

Birçok mağazadan yapılan çevrimiçi alışverişlerde taksitle ödeme imkanı sunan Affirm adlı girişim, Apple Pay üzerinden hizmet vereceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

PayPal’ın kurucu ortaklarından Max Levchin‘in girişimi Affirm, sadece çevrimiçi ortamda var olan alternatif kredi kartıyla milenyallerin kalbini kazanmaya çalışıyor.

Affirm’ün işleyişiyle ilgili detaylı bilgi için, Haftanın Özeti: 53’e göz atabilirsiniz.

Kullanıcılar, Affirm’ün web sitesi üzerinden veya Affirm’ün aylık taksitler şeklinde ödeme yaptığı bazı internet mağazalarının ödeme kısmından sisteme kaydolabiliyor. Pazar günü açıklama yapan şirket, mikro-borç programını Apple Pay üzerinden sunacağını, müşterilerin çevrimiçi olmayan dükkanlarda iPhone’larını kullanarak ödeme yapmalarına imkan sağlayacağını belirtti.

Bu da Affirm’ü fiziksel bir kart ya da kredi puanı olmaksızın bir kredi kartı sağlayıcısı haline getiriyor. San Francisco merkezli şirket, kendini American Express Co. ya da Visa Inc. gibi geleneksel kredi kartlarından daha üstün görüyor çünkü ödemeler hakkında şeffaf ve 150’den fazla satıcıdan yapılan alışverişlere faiz uygulamıyor.

Levchin “Başından beri Affirm’deki misyonumuz, güvenilir finansal ürünler sunmak. Affirm’ün ürünleri, şu anda hiçbir şirketin yapmadığı şekilde bu amaca hizmet ediyor. Ben inanıyorum ki, müşteriler finansal yaşamlarını iyileştirmelerine yardımcı olan finansal ürünler ve hizmetler talep ettikçe biz de şirket olarak farkımızı göstermeye devam edeceğiz.” dedi.

Peter Thiel’ın Kurucu Fonu tarafından destekleniyor

Peter Thiel ile birlikte PayPal’ı kurmasının ardından 20 yıl geçtikten sonra Levchin çeşitli işlerle uğraştı. 2012 yılında ise Affirm ile finansal teknoloji köklerine geri döndü. Risk sermayedarları, Levchin nereye giderse gitsin onu takip etmeye istekli. Affirm, Thiel’ın Kurucu Fonu ve diğer yatırımcıların sağladığı 700 milyon Dolar’dan fazla bir meblağ ile destekleniyor.

ABD kredi kartı piyasasının radarına pek girmemiş olsa da Affirm şu anda binden fazla satıcıyla çalışıyor ve bilgisayar ya da akıllı telefon gibi daha büyük çaplı işlemler için farklı bir finansman seçeneği isteyenler tarafından kullanılıyor. Affirm, mağazaya önceden ödeme yapıyor. Şirket bunu karşılayabildiğini, zira bir müşterinin borcunu ödememe riskini ölçebilecek çok çeşitli kredi verileri ve diğer bilgileri inceleyen bir taahhüt metodu kullandığını söylüyor.

Levchin, giderek daha fazla sayıda mağazanın Affirm’ün yaklaşımını benimseyeceğini umuyor. Affirm In-Store sayesinde satıcı, bir müşterinin kendi mağazasında kredi başvurusu yapıp işlemi başka bir yerde bitirip bitirmediğini takip edebiliyor. Bu özellik, satıcıların kendi satış ekiplerinin etkisini daha iyi anlamalarını sağlamak için tasarlandı. Levchin “İleride bir gün alışveriş yapan insanların elinin içgüdüsel olarak kredi kartı yerine Affirm uygulamasına gideceğine inanıyorum.” diyor.

Kaynak: Bloomberg

PayPal'ın kurucu ortaklarından Max Levchin'in girişimi Affirm, Pazar günü yaptığı açıklamayla, mikro-borç programını Apple Pay üzerinden sunacağını, müşterilerin çevrimiçi olmayan dükkanlarda iPhone'larını kullanarak ödeme yapmalarına imkan sağlayacağını belirtti. Affirm, kendini American Express Co. ya da Visa Inc. gibi geleneksel kredi kartlarından üstün görüyor çünkü ödemeler hakkında şeffaf ve 150'den fazla satıcıdan yapılan alışverişlere faiz uygulamıyor. Levchin, ileride bir gün alışveriş yaparken kredi kartı yerine Affirm'ü kullanmayı tercih edeceğimize inanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği