Mobil ödemede zirve Apple’ın

Araştırma şirketi Crone Consulting, üç büyük markanın mobil ödeme rakamlarını açıkladı. Aylık 14 milyon kullanıcıyla Apple ilk sırada.
  • Teknoloji devlerinin mobil ödeme kullanım araştırmasına göre Apple Pay, Samsung Pay ve Android Pay’in toplamından daha fazla kullanılıyor.
  • Öngörülere göre Samsung ve Google rekabette arayı 1 sene içinde kapatabilir.

Mobile_payment

Apple’ın yakın alan iletişimi (NFC) kullanarak, akıllı telefon ve saatlerle ödeme yapmayı sağlayan uygulaması Apple Pay çıkalı neredeyse bir buçuk yıl oldu. Apple’ın servisinin açıklanmasından kısa bir süre sonra Samsung ve Google da bu pazara el atmaya karar verdi.

Bugüne kadar bu hizmetlerin ne kadar başarılı olduğuna dair elimizdeki veriler oldukça kısıtlıydı. Ancak geçtiğimiz günlerde Samsung Pay, aylık 5 milyon kullanıcıya ulaştıklarını açıkladı. Apple karşılaştırabileceğimiz herhangi bir rakam açıklamazken, mobil ödeme sektörüne yönelik araştırmalar yürüten Crone Consulting her üç ödeme seçeneğine ait verileri içeren bir rapor yayınladı.

Firmanın verilerine göre, pazara önce adım atan Apple liderliği elinde bulunduruyor. Apple Pay ayda 14 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor. Samsung Pay ve Google’ın temassız ödeme sistemi Android Pay’in kullanıcı sayıları eşit görünüyor. Her ikisi de aylık 5 milyon kişi tarafından kullanılıyor.

Screenshot_17

Bu rakamlara bakarak Apple’ın rakiplerine fark attığını düşünebilirsiniz ancak göz önünde bulundurulması gereken detaylar var. Samsung ve Android bu pazara Apple’dan yaklaşık 1 yıl sonra girdi. Haliyle Apple Pay’in kullanıcı sayısı artışı artık yavaşlamış durumdayken Samsung ve Android büyümeye devam ediyor.

Bu yarışta Samsung Pay’i bir adım öne çıkaran başka bir durum da söz konusu. Samsung 2015’te bünyesine kattığı LoopPay firmasının teknolojisini yeni nesil cihazlarına yerleştirdi. Bu teknoloji, standart kredi kartlarındaki manyetik alanın bir benzerinin cep telefonlarda da bulunmasını sağlıyor. Bu sayede Samsung kullanıcıları akıllı telefonlarını sıradan kredi kartını kullanır gibi kullanabiliyorlar. Mağazada temassız ödeme sistemi bulunmasına gerek kalmıyor. Bu da Samsung Pay’in kredi kartı geçen her yerde kullanılabileceği anlamına geliyor.

Araştırmada mobil ödeme sistemini kullanan kullanıcıların toplam kullanıcılara oranına dair rakamlar da sunuldu. Buna göre Apple Pay uyumlu cihazların yüzde 6’sı, Samsung Pay uyumlu cihazların yüzde 4’ü ve Android Pay uyumlu cihazların da sadece yüzde 1’i mobil ödeme sistemini kullanıyor. Bu oranlar, şirketlerin bu teknolojiye yönelik yapacağı tanıtım ve promosyonlara göre gelecekte şekillenecek. Ancak Samsung ve Android bu hızla büyümeye devam ederse Apple Pay’i bir yıl içerisinde yakalayabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği