Mobil ödemeye Mastercard dopingi

Mastercard ve 17 bankanın anlaşması ile banka uygulaması içinden direkt olarak mobil ödeme yapılabilecek ve diğer ödeme uygulamalarına gerek kalmayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mobil ödemeyi daha erişilebilir bir hale getirmek isteyen Mastercard, 17 banka ile anlaşarak, akıllı telefonlardaki banka uygulamalarının mobil ödeme için kullanılmasını sağlayan bir sistem geliştirdi. Citi ve Bank of America gibi bankaların da arasında bulunduğu kurumlar, telefonu ya da akıllı saati ödeme noktasına göstererek ödeme yapma özelliğini kendi uygulamalarına yerleştirecek. Capital One bu özelliği zaten mobil uygulamasına eklemişti.

Yeni özellik sadece NFC (yakın alan iletişimi) özelliği bulunan Android telefonlarda kullanılabilecek. Apple üçüncü parti uygulamaların NFC özelliğine erişim sağlamasına izin vermediği için bu sistem iPhone’larda kullanılamayacak.

Bu ortaklık ödeme yöntemlerini değiştirmek için yapılan değişikliklerin ardından geliyor. Apple ve Google gibi teknoloji şirketleri mobil ödeme yöntemleri konusunda lider konumunda. Bankaların da ilgisini çeken bu yöntem belki yeni ortaklık anlaşması ile birlikte genel kullanıma da ulaşır. Apple Pay ve Android Pay bugüne kadar ödeme noktası eksikliği sebebiyle yeterli kullanıma ulaşamamıştı. Mastercard anlaşmasıyla on milyonlarca kullanıcıya ulaşılması amaçlanıyor.

Bankalara daha fazla kontrol verecek

Mobil ödemeyi direkt olarak banka uygulamalarına yerleştirmek, bankaların müşterilerinin üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasını da sağlayabilir. Bankalar bu kontrolü Apple Pay, Samsung Pay, Android Pay ya da PayPal gibi şirketlere teslim etmek yerine bu yöntemi kullanmayı tercih edecektir.

Mastercard yeni ödeme özelliğini, halihazırda uygulama içi ve online satın almalarda kullanılabilen Masterpass hizmetini kullanarak müşterilere sunacak. Masterpass’in bu yeni özelliği müşterilerin platformu 77 ülkede bulunan 5 milyonun üzerinde mağazada da kullanabilmesini sağlayacak.

Masterpass’in yeni özelliğinin bu ay içinde ABD’deki Android kullanıcılarına sunulması planlanıyor. Yıl sonuna kadar ise Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da da bu özelliğin kullanılmaya başlanacağı bildiriliyor. Genişleme 2017 yılı içerisinde Asya, Avustralya ve Güney Amerika’ya da yayılacak.

masterpass-contactless-at-cafe

17 Amerikan bankası ile iş birliğine varan Mastercard, bankaların mobil uygulamalarının üzerinden mobil ödeme yapılabilmesi için yeni bir hizmet geliştiriyor. Bu yeni hizmet sayesinde anlaşmalı bankaların müşterileri, NFC özelliği bulunan Android telefonlarına indirdikleri uygulama ile mobil ödeme sistemi bulunan mağazalarda ödeme yapabilecek. NFC özelliğini diğer uygulamaların kullanmasına izin vermeyen iPhone'larda ise bu hizmet kullanılamayacak.

1 Yorum

  • Yapıkredi cüzdan uygulamasıyla nfc ile kullansığımızın aynısı değilmi yeni olan kısmı nedirki

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği