Bankalara karşı ilk raund Apple’ın

Temmuz ayından bu yana Apple'ın mobil ödeme uygulamaları ile ilgili şikayetleri bulunan Avustralya bankalarının talepleri ACCC tarafından reddedildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avustralya’da finans devleri bankalar ile teknoloji devi Apple arasında yaşanan tartışmada, ülkenin rekabet ve müşteri komisyonu ACCC yeni bir karar açıkladı. Apple’ın ödeme sistemi Apple Pay ile mücadele edebilmek için Apple’a karşı bir arada hareket ederek görüşmelere birlikte katılmak isteyen ülkenin en büyük bankalarının bu talebi komisyon tarafından reddedildi.

Açıklamada “ACCC bankaların birlikte müzakere ve boykot talepleri onları Apple’a karşı daha güçlü bir pozisyona getirebilir ancak böyle bir hamlenin faydaları henüz net değil ve sınırlı kalabilir.” diyen ACCC Başkanı Rod Sims, Apple’ı da rahatlatmış oldu.

“Apple donanımını bankalara açsın”

Temmuz ayında ACCC’ye başvuran Avustralya’nın en büyük bankaları Commonwealth Bank, National Australia Bank, Westpac, Bendigo ve Adelaide Bank, Apple’ın donanımı üzerindeki katı kontrollerinin fintek alanında inovasyonu ve rekabeti engellediğini savunmuştu. Şu anda Apple Pay ile ödeme imkanı sunan tek büyük Avustralya bankası ANZ.

Tartışmanın ortaya çıkış sebebi ise Apple’ın üçüncü parti uygulamaların kullanımına açmadığı yakın alan iletişim (NFC) sistemi. Bu sistem temassız mobil ödeme yapma imkanı sunuyor. Bankalar kendi uygulamalarında da Apple’ın NFC sistemini kullanabilmek istiyor. Apple ise buna şiddetle karşı çıkıyor.

“Güvenliğe aykırı”

Bankaları ‘kartel’ olarak adlandıran Apple, Ağustos ayında ACCC’ye yaptığı açıklamada NFC sistemini dışarıya açmanın güvenlik açısından tehlikeli olacağını belirtmişti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Donanımımız, yazılımımız ve hizmetlerimiz oldukça entegre bir şekilde oluşturuldu. Böylece mümkün olan en yüksek güvenliği sunabiliyoruz.”

ACCC Apple’ın güvenlik endişesini tam olarak haklı bulmasa da bankaların kendi mobil uygulamalarını Android platformu üzerinden NFC ile sunabileceklerini belirtti.

Masrafları müşteriye aktarma talebi reddedildi

Bankalar ayrıca Apple’ın dijital cüzdan kullanımı için talep ettiği ödemelerden de rahatsızlık duyuyordu. Bu masrafların müşterilere yansıtılması için talepte bulunmak istiyorlardı. ACCC bankaların bu talebini kabul ederek müşterilerin çıkarlarını koruyamayacağını belirtti. Ayrıca bu durumun, iPhone üzerinden mobil cüzdan hizmeti sunan bankalar arasındaki rekabeti de sekteye uğratacağı ifade edildi.

Ayrıca, bankalara onay vermek önümüzdeki üç yıl boyunca Apple Pay ile anlaşma yapmamalarının yolunu açacaktı. Sims, “ACCC şu anda önerilen tavrın faydalarının zararlarından daha fazla olduğu konusunda ikna olmuş değil.” şeklinde konuştu.

Bankalar adına konuşan bir sözcü ön kararın kendileri için bir hayal kırıklığı olduğunu ifade etti. “Talebimiz sadece Avustralya ile sınırlı değil” diyen sözcü “Apple Pay’e karşı rekabet sunma özgürlüğü ve müşteri tercihleri konusunda aynı sorunlar tüm dünyada yaşanıyor.” şeklinde konuştu.

Mashable’a konuşan bir Apple sözcüsü ise “Bugün yayınlanan ön karar Avustralyalılar için harika bir haber. Avustralya’daki ve tüm dünyadaki bankalarla tek tek iş birliği yapmaya devam etmek ve müşterilerine Apple Pay’i sunmak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

ACCC konu hakkında son kararını vermeden önce tarafların görüşlerini tekrar alacak.

Kaynak: Mashable

Apple'ın kendi mobil ödeme uygulaması Apple Pay için kullanıma sunduğu yakın alan iletişimi (NFC) servisi üçüncü parti uygulamalar tarafından kullanılamıyor. Bu duruma itiraz eden Avustralyalı bankalar Apple'a karşı birlik olmak ve boykot yapmak istemişti. Ancak Avustralya Rekabet ve Müşteri Komisyonu (ACCC) böyle bir hamlenin getirileri konusunda ortada net bir durum olmadığını belirterek talebe karşı çıktı. İlk sonuçlarda Apple lehine kararlar alan ACCC şimdi tarafların yeni görüşlerini dinleyip son kararını açıklayacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği