Apple bankalarla savaşmaya devam ediyor

Avustralya’nın en büyük bankaları ile Apple’ın arasında süren savaş tam hızıyla devam ediyor. Bankalar durumu ACCC’ye taşımış ve bir sonuç elde edememişti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Avustralya’nın en büyük bankaları ile Apple’ın arasında süren savaş tam hızıyla devam ediyor.[/inlinetweet] Apple Pay ile ödeme imkanı sunmak istemeyen bankalar durumu ülkenin rekabet ve müşteri komisyonu ACCC’ye taşımış ve olumlu bir sonuç elde edememişti.

Bendigo ve Adelaide Bankası, Commonwealth Bank of Australia, National Australia Bank ve Westpac Temmuz ayında komisyona başvurmuştu. Apple Pay ile ödeme sunan ANZ dışında bir banka bulunmazken yeni açıklamaya göre Şubat 2017 itibarıyla Macquarie Bank, ING Direct ve Central Murray Credit Union da Apple’ın dijital cüzdanıyla ödeme imkanı sunmaya başlıyor. Buna ilave olarak, Kasım ayında alınan kararın öncesinde ‘bankaların birleşmesinin Apple’a karşı büyük bir hamle olabileceğini ama hamlenin faydasının belirsiz olduğu’ belirtilmişti.

Bankaların en büyük sorunu Apple’ın sistemini onların uygulamaları için kullanıma açmaması olmuştu ve tabiri caizse kıyamet bundan sonra koptu. Halbuki temassız işlem özelliğine izin veren yakın alan iletişimini (NFC) üçüncü partilerle paylaşmak, şirkete göre ‘güvenlik açısından sıkıntı’ yaratabilir.

Destekçileri de var

Tyro Payments gibi fintek şirketleri de bankalara arka çıkıyor. Şirket, NFC ile ilgili olarak alınan kararın rekabet göz önüne alınınca ‘oldukça etkili olduğunu’ söylerken, Apple tarafında da amacın bankalar olmadığı söyleniyor. Bankalar için de açıklama yapan şirket, bankalara her işlem için yüklenen ücretin diğer ülkelerle yapılan işbirliği sonucunda tüketicilere iletilmesi için çalıştıklarının ve Apple Pay’in bu kavgada endişelendirdiğinin altını çiziyor.

Aslında endişeye mahal yok. Macquarie Bankası’nın Müdürü Ben Perham müşterilerinin Apple Pay ile aralarında iyi ilişkilerin olduğunu ve bu ayın sonlarına doğru bu servisin kullanılabileceğini müjdeledi. Avustralya vatandaşlarının ‘dokunup ödemeye’ odaklanan profili, yeni dijital dünyada muhakkak takip edilecek örneklerden biri olacak.

Kaynak: Mashable

Avustralya’nın en büyük bankaları ile Apple’ın arasında süren savaş tam hızıyla devam ediyor. Apple Pay ile ödeme imkanı sunmak istemeyen bankalar durumu ülkenin rekabet ve müşteri komisyonu ACCC’ye taşımış ve olumlu bir sonuç elde edememişti. Şimdi ise Şubat 2017 itibariyle Macquarie Bank, ING Direct ve Central Murray Credit Union da Apple’ın dijital cüzdanıyla ödeme imkanı sunmaya başlıyor.Bir yanıt

Yorumunuz: