Apple ve Goldman Sachs yeni bir kredi kartı üzerinde çalışıyor

Wall Street Journal'ın raporuna göre Apple, Goldman Sachs ile birlikte, Apple Wallet ile derin bir entegrasyona sahip bir kredi kartı çıkaracak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Wall Street Journal’ın raporuna göre Apple ve Goldman Sachs bu yıl birlikte bir kredi kartı çıkaracak. Bu kartın en büyük özelliği, Apple Wallet uygulamasıyla daha derin bir entegrasyon sunması olacak. Böylece kullanıcılar hesaplarını uygulama üzerinden yönetip harcama limitleri koyabilecek. WSJ’ın kaynaklarına göre kart önümüzdeki haftalarda şirket içinde test edilmeye başlayacak.

Bu ortaklık hem Apple’ın hem de Goldman Sachs’ın gelirlerinin düştüğü bir dönemde gündeme geliyor. Apple, donanım satışları azaldıkça daha çok servislere yönelmeye başladı. Yeni kredi kartının da Apple Pay’e daha fazla komisyon geliri sağlaması planlanıyor. Bu bankacılık planlarının yanı sıra Apple ayrıca bir video izleme ve haber servisi de sunacak. Haber servisinin önümüzdeki ay kullanıma sunulabileceği ifade ediliyor.

Apple müşterilerini Goldman Sachs’a çekebilir

Öte yandan Goldman Sachs 2016’da tahvil satışlarının azalmasının ardından Marcus Bank’ı kurmuştu. Bu yeni kredi kartı ile banka, Apple’ın normalde Goldman Sachs ile çalışmayı düşünmeyen mevcut müşterilerini kendisine çekebilecek. Apple daha önce Barclaycard ile Apple Store’larda yapılan harcamaları ödüllendiren bir kredi kartı anlaşması yapmıştı.

Yüzde 2 harcama iadesinin yanı sıra bu yeni kredi kartının en büyük avantajı, Apple Wallet entegrasyonu olacak. Kullanıcılar harcama limitleri belirleyip ödülleri takip edebilecek. Uygulamanın kullanıcıları kredi kartı borcunu ödemeleri ve hesaplarını yönetmeleri konusunda yönlendireceği de ifade ediliyor. Eğer Apple Watch’ın uyarıları, fiziksel sağlığınızı korumanız için sizi yönlendirebiliyorsa, bu kart da finansal sağlığınız için aynı şeyi yapabilir.

Apple’ın diğer ortakları hoşlanmayabilir

Bu planlar ilk kez geçtiğimiz yılın Mayıs ayında dile getirilmişti. Apple ve Goldman Sachs için bu iş birliğinin olumsuz yanları da var. WSJ Apple’ın bu anlaşmayla Goldman Sachs’a diğer bankacılık ortaklarına sunmadığı seviyede bir entegrasyon sunduğunu söylüyor. Bu durum şirketin diğer ortaklarını kızdırabilir. Goldman Sachs ise proje için müşteri destek sistemleri kurmak ve iç ödeme sistemi hazırlamak için 200 milyon Dolar harcama yapacak.

WSJ bu kredi kartının bahar aylarında kullanıma sunulabileceğini ve kişisel krediler, servet yönetim hizmetleri ya da diğer ürünler için de kullanılabilecek şekilde genişletilebileceğini söylüyor. Apple konu hakkında yapılan yorum taleplerini yanıtlamadı.

Kaynak: The Verge

Wall Street Journal'ın raporuna göre Apple ve Goldman Sachs bu yıl birlikte bir kredi kartı çıkaracak. Bu kartın en büyük özelliği, Apple Wallet uygulamasıyla daha derin bir entegrasyon sunması olacak. Böylece kullanıcılar hesaplarını uygulama üzerinden yönetip harcama limitleri koyabilecek. WSJ'ın kaynaklarına göre kart önümüzdeki haftalarda şirket içinde test edilmeye başlayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği