Goldman Sachs ‘halkla’ buluşuyor

Bugüne dek sadece yüksek gelirli müşterilere hizmet sunan Goldman Sachs’ın internet tabanlı yeni bankasında hesap açmak için sadece 1 dolar yeterli.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Goldman Sachs bugüne dek sıradan bir yatırım bankası gibi çalıştı. Bankada en az 10 milyon dolarlık hesap açılabiliyor ve getiriler de garanti edilmiyordu. Bu sistem hala korunuyor ancak Goldman yeni internet tabanlı tasarruf bankası GS Bank ile kapılarını kitlelere açmaya karar verdi.

Kitle derken bahsettiğimiz şey sadece daha kalabalık bir müşteri portföyü değil, bir internet bağlantısı ve bir doları olan herkes. GS Bank’ta hesap açmak için gerekli minimum miktar sadece 1 dolar. Banka müşterilerine yıllık yüzde 1,05 faiz vaat ederek ABD’deki ortalama faiz oranlarının yüzde 0,06 üzerine çıkıyor. GS Bank’ın rakibi olarak adlandırılabilecek Ally müşterilerine yüzde 1 oranında faiz veriyor.

Bu bankanın ortaya çıkış hikayesi, Goldman’ın, General Electric’e bağlı GE Capital Bank’ı satın almasına dayanıyor. GE Capital Bank’ın satın alınması ve GS Bank’ın kurulması Goldman’ın gelir kaynaklarını çeşitlendirmek ve geleneksel yatırım bankacılığının eskisi kadar iyi gitmediği pazardaki likiditeyi güçlendirmek adına attığı adımlar.

Şimdilik GS Bank’ın toplam mevduatı 114 milyar dolar civarında. Bu rakam, Wells Fargo ya da Bank of America gibi geniş müşteri portföyüne sahip bankaların toplam mevduatının yanında sönük kalıyor.

Bugüne dek sadece yüksek gelirli müşterilere hizmet veren Goldman Sachs, yeni internet bankası GS Bank ile artık 1 doları olan herkese hizmet verecek. Goldman’ın yeni internet tabanlı tasarruf bankası GS Bank müşterilerine yıllık 1.05 faiz vaat ediyor. Bu rakam ABD ortalamasına göre oldukça yüksek.Yorumunuz: