Haftanın Özeti: 79

25 Nisan – 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlananhaftalıközetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzdenkaçan ancak haberdar olmanızdafayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

 • Pazar günü oynananTrabzonspor-Fenerbahçe maçında sarı-lacivertli takım 4-0 öndeyken tribün ve sahada çıkan olayların ardındankarşılaşma89. dakikada hakem kararıyla iptal edildi. 2008 yılından bu yana Trabzonspor’da görev alanKaleci(ve Takım KaptanıKaptanı) Onur Kıvrak Trabzonsporlu taraftaların kendisine ve ailesineettiği küfürler nedeniyle takımı bırakma kararı aldığını açıkladı. 89. dakikada sahaya inerek HakemVolkan Bayarslan’a arkadan saldırdığı gerekçesiylegözaltına alınan 17 yaşındaki Oğuzhan Mutlu, reşit olmadığı gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı(Bayarslan daşikayetçi oldu). Trabzonsporlu taraftarların,ailesinin ve polislerintebrik ettiğisaldırgan Oğuzhan Mutlukarakol çıkışında alkışlarlakarşılandı.Yaptığı açıklamada saldısını”belki futbol düzelir diye yaptım” şeklinde gerekçelendirdi. Olay dünya basınında da geniş yankı yarattı. Hakem raporunda güvenlik zaaflarının ve karşılaşma boyu sürenşiddete yönelik kışktırtmaların altı çizildi.

 • Çarşamba günü Bursa’da Ulu Cami yakınında bir (kadın) canlı bomba tarafındangerçekleştirilen eylemde 13 kişi yaralandı.Eylemci dışında ölen olmadı.
 • Dünyanın en büyük veri sızıntısı olarak kabul edilen milyonlarca belge içeren Panama Papers verilerininarama motoruyla desteklenen (arama yapılabilir) halinin yayınlanacağı duyruldu.
 • Suriye Ordusu tarafından gerçekleştirilen bombardımanda hedef alınan hastanede 27’sidoktor 50 kişi hayatını kaybetti.
 • TÜİKverilerine göre Türkiye’deher 10 kişiden 3’ü doğduğu ilden farklı bir ilde yaşıyor. Doğduğu ilde yaşamada en yüksek oran yüzde 90 ile Kahramanmaraş.Terkedilen şehirler sıralamasının başındaysa Yalova geliyor. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) verilerinden çıkan ilginç bir detayda İstanbul’da yaşayanların yüzde 3,1’inin yurtdışı doğumlu oluşu.

 • Çoğu kişinin aklında Rusya’da bir bölge olarak yer alan Çernobil aslında Ukrayna’nın kuzeyinde yer alıyor. Hafızalarımızda yer etmesinin sebebiyse bundan tam 30 yıl önce ev sahipliği yaptığı nükleer santralin reaktöründe yaşanankaza. Hatalı tasarım, yapılan plansız deney için güvenlik önlemlerinin devre dışı bırakılması gibi zincirleme hatalar sonucu 26 Nisan 1986’da gerçekleşen kaza doğrudan ve dolaylı (radyasyon serpintisi sebepli kanser) sebepleriyle 1 milyon kişininölümüne yol açtı. Birçok genetik bozukluğa ve sakat doğumlara yol açan kaza, bitki ve hayvanları dahi etkiledi. Kazanın yaşandığı bölge halayerleşime kapalı. Rüzgar nedeniyle radyasyon serpintilerinden (Türkiye dahil) onlarca ülke etkilenmiş durumda. Farm 51 adlı bir yazılım şirketihalen kimsenin giremediği toprakları 360 dereceli VR platformuna taşımak için çalışıyor. Detaylarını aşağıda izleyebilirsiniz.

 • Irak’ın Başkenti Bağdat’ta görevliABD Ordusu TümgeneraliPeter Gersten yaptığı açıklamada yıllık 2 milyar dolarlık ciroya sahip olduğu iddia edilen IŞİD’e yönelik hava saldırıları sonucunda terör örgütünün 800 milyon dolarlık nakit parasının imhaedildiğini belirtti. Aşağıdaki videoda örgütün Musul’daki para deposunun roket saldırısıyla yok edilmesinin görüntüsünü izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=cJYd9BgwShE

 • ‘Yılın İnsanı’ seçimleriyle tanınan TIME dergisi dünyanın en etkin 100 kişisini belirledi. Türkiye’den listeye girebilen tek isim (derginin Dış İlişkiler Yazarı Ian Bremmer‘ın seçimiyle) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu(meraklıları için seçim kriterleride paylaşıldı). BONUS BİLGİ: TIME dergisi 2015’teYılın İnsanı unvanını Almanya Başbakanı Angela Merkel’e vermişti.

time-100

la_3-1024x604

 • Norveç’in Kuzey Kutbu bölgesindeki Spitsbergen AdasıSvalbard adlı bir kasaya evsahipliği yapıyor. Dünyanın en iyi korunan yapılarındanbu dev kasainsanlığa dair en kıymetli şeyi saklıyor: tohumlar. 1984’te deniz seviyesinin 130 metre yükseğinde ve bir dağın 120 metre içinde kurulan Svalbard Küresel Tohum Kasası 300 farklı türe ait 10 bin tohum saklıyor.Temel amacı gen bankalarının ve tür çeşitliliğininsürdürülür olmasını sağlamak. Yaşanacak herhangi bir (nükleer?) savaşta ya da doğal afette yok olacak bitkiler burada saklanan tohumlarla yenidenvarlığını sürdürebilecek. Dünyanın en önemli şeyinin yiyecek bir şey bulmak olduğunu şimdiden fark eden birilerinin olduğunu bilmek güzel. Aşağıdaki videoda David Osit’in bu ilginç ve gizemli yapıya dair güncel bir mini belgeselini izleyebilirsiniz (03:31). BONUS BİLGİ: Filipinler’deki benzer bir tohum bankası sel ve yangın sonrası yok olmuş; Irak ve Afganistan’dakiyse savaş sürecinde tamamen imha edilmişti.

 • Margarin zararlı mı? İçinde E harfiyle başlayan koruyucular içeren gıdalar tehlikeli mi? Hazır çorba sağlıksız mı? Katkı maddeleri bizi nasıl etkiler?Medyanın en garantili reyting başlıklarına yönelik bu soruların cevapları için kameralarımızıMutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Başkanı Metin Yurdagül’e çeviriyoruz.

 • Gazeteciler için dijital veriyi doğrulama teknikleri, veri gazeteciliği, gazeteciler için sosyal medya ve arama pratikleri gibi konulardaki çalışmalarıyla adından söz ettiren Mehmet Atakan Foça, internette karşımıza çıkanbilgilere yönelik ‘direncimizi’ölçmek için 3. testini yayınladı. Buyrunbakalım.

medya-testi

 • Katı Hristiyan bakış açısıya tanınan National Geographic dergisi dünyanın en büyük yeni dinini belirlemiş: dinsizlik! Dünyanın birçok bölgesinde kendiniherhangi bir dine ait hissetmeyenya daateist olarak tanımlayanların sayısı artıyor. Bu grup şimdiden ABD’de ikinci, Avrupa’nın çoğunluğundaysa birinci sıraya oturmuş durumda. Budurum çocuk yetiştirmeden ölüme, oy kullanmadan evliliğe kadar her alana etki ediyor. 2005 – 2015 arasındaki rakamlara bakıldığında Hristiyanlık Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika’da ciddikayıp yaşamış, İslam ise yerinde saymış durumda (Müslüman nüfusun ‘kaybı’ yüzde 2’yi geçmiyor). Özellikle ‘millenial’ olarak adlandırılan 2000 ve sonrası doğanların çoğu din kavramına uzak durmayı tercih ediyor. Son derece ilginç ve bol referanslı bir Pazar günü okuması.

2nd_religion_3.ngsversion.1461422621992

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği