Küresel Tohum Kasası’na 50 bin tohum daha eklendi

Norveç'e bağlı Svalbard takımadasında, bir dağın kenarına inşa edilen Küresel Tohum Kasası, dünyadaki her çeşit tohumu barındırıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Norveç anakarası ile kuzey kutbu arasında yer alan Norveç’e ait Svalbard takımadasında, bir dağın kenarına inşa edilen Küresel Tohum Kasası, dünyadaki her çeşit tohumu barındırıyor. Çarşamba günü eklenen 50 bin yeni tohum örneği ile birlikte kasanın kapasitesi de artırıldı. Bu proje, dünyadaki biyoçeşitliliğin korunması için büyük bir önem taşıyor.

Kasaya yeni eklenen tohumlar arasında, 2015’te Suriye’deki iç savaş sebebiyle zarar gören bir koleksiyonun yerine gönderilen tohumlar da bulunuyor. Projenin ‘babası’ olarak bilinen Cary Fowler bu kasayı bir güvenlik deposu olarak tanımlıyor. Kar amacı gütmeyen uluslararası Crop Trust organizasyonunun da eski başkanı olan Fowler, kasanın -Kıyamet Ambarı olarak da bilinmesine rağmen- kıyamet senaryolarını göz önünde bulundurarak değil daha çok bir yedek depo olarak tasarlandığını söylüyor.

Kasanın girişinde ışıklı bir enstalasyon bulunuyor

Amaç yeni ürünler geliştirmek

Business Insider’a konuşan Fowler, kasanın mevcut tohum bankalarının yaklaşık 100 yıldır topladığı mevcut tohumların kopyalarını barındırdığını söylüyor. Böylece -Suriye örneğinde olduğu gibi- bir bölgede bulunan herhangi bir tohum koleksiyonu zarar görürse, Svalbard bu eksikliği tamamlayabiliyor.

Tohumların saklanması için Svalbard ideal bir yer çünkü hava sıcaklığı yıl boyunca 0 derecenin altında kalıyor; bu da tohumların herhangi bir enerji harcanmadan donmuş şekilde muhafaza edilmesine imkan tanıyor.

Fowler tohumların toprağa ekilmek amacıyla değil, araştırmacıların inceleyerek daha dayanıklı bitkiler üretmesini sağlamak amacıyla burada tutulduğunu belirtiyor. Her yıl araştırmacıların ürettiği yeni yiyecek türleri test ediliyor ve onaylananların üretimine geçiliyor.

Yeni üretilen domates türlerini deneyen insanlar
Kaynak: Business Insider

Norveç anakarası ile kuzey kutbu arasında yer alan Norveç'e ait Svalbard takımadasında, bir dağın kenarına inşa edilen Küresel Tohum Kasası, dünyadaki her çeşit tohumu barındırıyor. Çarşamba günü eklenen 50 bin yeni tohum örneği ile birlikte kasanın kapasitesi de artırıldı. Bu proje, dünyadaki biyoçeşitliliğin korunması için büyük bir önem taşıyor. Kasaya yeni eklenen tohumlar arasında, 2015'te Suriye'deki iç savaş sebebiyle zarar gören bir koleksiyonun yerine gönderilen tohumlar da bulunuyor. Projenin 'babası' olarak bilinen Cary Fowler bu kasayı bir güvenlik deposu olarak tanımlıyor. Fowler, kasanın kıyamet senaryolarını göz önünde bulundurarak değil daha çok bir yedek depo olarak tasarlandığını söylüyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği