Apple cüzdanımızın yerini almaya kararlı

Apple Pay yöneticisi Jennifer Bailey
Apple Pay yöneticisi Jennifer Bailey bu hafta yaptığı konuşmada Apple'ın cüzdanımızdaki her şeyin yerine geçmeyi hedeflediğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın mobil ödeme servisi Apple Pay 2014’te kullanıma girdiğinde plan cüzdanınızın yerini almaktı. Apple’ın kart ve rezervasyon bilgilerinizi kaydettiği uygulamasının adı da bu yüzden Wallet (cüzdan) olarak belirlendi. Şirketin sunduğu ilk hizmet, kredi kartları ve debit kartlar ile dijital ödeme yapma imkanıydı. Aradan geçen sürede Apple, ulaşım kartları ve mağaza sadakat kartları için de destek sağlamaya başladı.

Bu hafta yapılan bir açıklamada Apple, para gönderme ve alma uygulaması Square Cash‘i de desteklemeye başladığını açıkladı. Böylece Apple Pay kullanıcıları diledikleri kişiye anında para aktarımı yapabilecek ya da ödeme alabilecek.

Kimlik kartları

Peki cüzdanımızdaki diğer şeyler ne olacak? Örneğin kimlik kartları ya da ehliyetler… Apple Pay’in yöneticisi, Apple Başkan Yardımcılarından Jennifer Bailey, San Francisco’da düzenlenen Code Commerce Series etkinliğinde yaptığı açıklamada “Cüzdanınızdaki her şeyin yerini almak istiyoruz” dedi. Bailey farklı kimlik türlerinin nasıl dijital hale getirileceği konusunda detaylı açıklamada bulunmadı ancak Apple’ın hedefinin, cüzdana giren her şeyin yerini almak olduğunu net bir şekilde ifade etti.

Bailey’nin konuşmasının tamamını (İngilizce) aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Ulaşım

Bailey ayrıca Japonya’da Apple Pay kullanıcılarına yeni sunulan Apple Pay ile seyahat etme imkanından detaylıca bahsetti. Japon toplu taşıma ve alışveriş kartı üreticisi Suica ile anlaşan Apple Pay, müşterilerinin Suica’nın hizmetlerini iPhone ile kullanmasını sağlıyor.

Bailey’e göre Japonya’da bir milyondan fazla kullanıcı aktif olarak Apple Pay kullanıyor. Apple’ın ulaşım müşterileri, ilk bir hafta içerisinde sıradan kredi kartı ve debit kart müşterilerinden üç kat daha aktifti. Bailey ve Apple Pay yönetimi bu rakamlardan etkilenmiş olacak ki, Apple Pay yöneticisi konuşmasında “Bizden ulaşım anlamında daha fazla şey bekleyebilirsiniz.” dedi.

Kaynak: Recode

Apple Pay şimdilik sınırlı bir kullanım alanına sahip olsa da şirketin nihai amacı, kullanıcıların ödeme yapmak için kullandığı her türlü kartın yerini almak. Örneğin yakın geçmişte Japon toplu taşıma ve alışveriş kartı üreticisi Suica ile anlaşan Apple Pay, Japonya'da vatandaşların toplu taşıma kullanmak için iPhone üzerinden ödeme yapmasını sağlıyor. Apple Pay yöneticisi Jennifer Bailey, "Amacımız cüzdanınızdaki her şeyin yerini almak". diye konuştu. Bailey'e göre buna kimlik kartları da dahil. Bailey'nin konuşmasının tamamını (İngilizce) aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=_Rdq6J34ljo

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği