Starbucks’ın mobil ödeme sistemi Amerika’da lider durumda

Bu yılın sonuna kadar, ABD'de 23,4 milyon kullanıcının son altı ay içinde en az bir kez Starbucks'ta mobil ödeme ile alışveriş yapmış olması bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araştırma şirketi eMarketer’a göre bu çeyreğin sonunda ABD’de 14 yaşın üzerindeki akıllı telefon kullanıcılarının dörtte biri (55 milyon kişi) mağazada mobil ödeme yöntemi ile alışveriş yapmış olacak. Bu kişilerin yüzde 40’ından fazlasının Starbucks uygulamasını kullanarak alışverişi gerçekleştireceği belirtiliyor.

Starbucks uygulaması en popüler üç mobil ödeme uygulamasından (Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay) önce piyasaya girdi ve uzun süredir de en başarılı ödeme uygulaması konumunda. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca da bu özelliğini koruyacak gibi duruyor.

ABD’de satışların yüzde 12’si uygulama üzerinden

Starbucks uygulaması kullanıcılara telefonla ödeme ve sonraki alışverişleri için kredi kazanma imkanı sağlıyor. Bu kullanım oldukça önemli. Starbucks mobil üzerinden ‘sipariş et ve öde’ sisteminin, son çeyrekte ABD’de yaptıkları satışın yüzde 12’sini oluşturduğunu söyledi.

Bu yılın sonuna kadar, ABD’de 23,4 milyon kullanıcının son altı ay içinde en az bir kez Starbucks’ta mobil ödeme ile alışveriş yapmış olması bekleniyor. Bu rakam şu anda Starbucks’ın ödül programına dahil olan 14,9 milyon müşteriden daha fazla çünkü bazı müşteriler ödül programına dahil olmadan da mobil ödeme ile alışveriş yapıyor.

Her platformda kullanılabiliyor

Uygulamanın popülerliği erken benimsenmesine, kolay kullanımına ve ödül programı ile geliştirilen sadık müşteri tabanına bağlanabilir. Tabii ki Starbucks’ın mağaza içi mobil ödeme uygulaması hem iOS hem de Android üzerinden kullanılabiliyor. Ancak rakipleri Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay’in kullanımı belirli işletim sistemleri ya da telefonlarla sınırlı. eMarketer’a göre Apple Pay ABD’deki satıcıların yarısından fazlası tarafından kabul ediliyor. Google Pay Android cihazlarda yüklü olarak gelse de Apple Pay kadar popüler değil. Samsung Pay ise satıcıların yüzde 80’i tarafından kabul edilmesine rağmen en az kullanılan ödeme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak: Recode

Araştırma şirketi eMarketer'a göre bu çeyreğin sonunda ABD'de 14 yaşın üzerindeki akıllı telefon kullanıcılarının dörtte biri (55 milyon kişi) mağazada mobil ödeme yöntemi ile alışveriş yapmış olacak. Bu kişilerin yüzde 40'ından fazlasının Starbucks uygulamasını kullanarak alışverişi gerçekleştireceği belirtiliyor. Starbucks uygulaması en popüler üç mobil ödeme uygulamasından (Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay) daha popüler.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği