Mobil cüzdan yarışının galibi Apple Pay oldu

Android Pay, Samsung Pay ve diğer mobil cüzdan uygulamalarının toplamı, mobil ödemelerin sadece yüzde 10'unu oluşturuyor. Kalan yüzde 90 Apple'ın elinde.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Android Pay, Samsung Pay, Barclays’in ‘Contactless Mobile‘ (temassız mobil) servisi ve ufak tefek diğer mobil cüzdan uygulamalarının toplamı, akıllı telefonlarla yapılan mobil ödemelerin sadece yüzde 10’unu oluşturuyor. Kalan yüzde 90 Apple’ın elinde. Bu rakamlara göre Apple Pay’in, mobil ödeme savaşlarının galibi olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

2014’te piyasaya çıktığından beri gelişmekte olan Apple Pay’in, hizmet verdiği 20 ülkede performansının ne durumda olduğunu kimse bilmiyordu. Ancak Apple’ın Apple Pay’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Jennifer Bailey Las Vegas’ta gerçekleştirilen Money 20/20  konferansında Apple Pay’in girdiği pazarlarda elde ettiği bariz üstünlüğü gösteren rakamları açıkladı ve “Geleceğin günlük harcama yöntemi Apple Pay.” dedi. Bu iddiasında haksız da sayılmaz. Apple Pay’in kullanıldığı 20 ülke, tüm dünyada kartla yapılan alışverişlerin yüzde 70’ini bünyesinde barındırıyor.

Her gün Londra’da milyonlarca şehir içi yolculuk Apple Pay kullanılarak yapılıyor. Londra’nın ulaşım şirketi Transport for London, şehirde yapılan her 10 yolculuktan birinde mobil ödeme yöntemi kullanıldığını söylemişti. Bu oran şu anda büyük ihtimalle daha yüksek.

Yeni ödeme yöntemleri konusuna oldukça temkinli yaklaştığı bilinen ABD’de bile bugün perakende satış yapan mağazaların yarısı Apple Pay ödemelerini kabul ediyor.

Yarış sona erdi

Bailey, ABD’de Apple Pay ile alınabilen temassız biletlerin tüm Ticketmaster bayilerinde kullanıma sunulduğunu belirtti. Böylece müşterilerin kağıt bilet almasına gerek kalmayacak. Bu durum özellikle karaborsacıları rahatsız edecektir.

Bu sonbaharda Apple ayrıca kullanıcıların iMessage üzerinden Apple Pay Cash kullanarak birbirine para göndermesini sağlayacak.

Öte yandan Google hala Apple’ın bu alanda yıllardır sunduğu hizmetleri kendi müşterilerine sunmaya çalışıyor. Apple Pay ise yavaş yavaş temassız ödemenin jenerik markası haline geliyor. Servisin girdiği ülkelerde artık nereye baksanız Apple Pay’i görmeniz mümkün. Ayrıca temassız bilet ya da kişiler arası ödeme gibi özellikler sayesinde bu hizmet günlük yaşamımıza daha fazla girmeye başlayacak.

Artık temassız ödeme alanında herhangi bir belirsizlik yok. Savaş sona erdi. Kazanan Apple Pay.

Kaynak: The Memo, TechCrunch

Android Pay, Samsung Pay, Barclays'in 'Contactless Mobile' (temassız mobil) servisi ve ufak tefek diğer mobil cüzdan uygulamalarının toplamı, akıllı telefonlarla yapılan mobil ödemelerin sadece yüzde 10'unu oluşturuyor. Kalan yüzde 90 Apple'ın elinde. Bu rakamlara göre Apple Pay'in, mobil ödeme savaşlarının galibi olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği